Reklama

Ładowanie...

Biskupi prawosławni w walce z laickim światem

Biskupi prawosławni w walce z laickim światem

07.04.2023
Czyta się kilka minut
O

Odnosząc się do różnych wywiadów, wypowiedzi, artykułów itp. w przestrzeni medialnej”, dotyczących polskiej Cerkwi, „Św. Sobór Biskupów stwierdza, że jest to działalność destabilizacyjna, mająca na celu marginalizację i degradację życia cerkiewnego, służącą osłabieniu Prawosławia (...). Informacje te są działaniem umyślnym i złośliwym; są nierzeczywiste i kłamliwe” – napisali biskupi prawosławni w komunikacie z wiosennej sesji Świętego Soboru. Wezwali do „modlitewnej czujności” w obronie Cerkwi przed „agresywną działalnością zlaicyzowanego świata”.

W ostatnim czasie prawosławie skupiło uwagę mediów z powodu listu metropolity Sawy wysłanego w lutym do patriarchy Cyryla. „Przez okres Waszej Patriarszej służby (...) Rosyjska Cerkiew Prawosławna lśni duchowym odrodzeniem i służy przykładem dla innych” – pisał Sawa. Burza medialna skłoniła go do przeprosin i jednoznacznego potępienia rosyjskiej agresji na Ukrainę oraz działań Cyryla (czego od dawna od niego oczekiwano). W liście do wiernych poparł też starania ukraińskiego prawosławia o uniezależnienie się od Moskwy.

Komunikat Soboru skłania do wniosku, że przeprosiny były koniunkturalne oraz że również prawosławni biskupi mają skłonność do szukania przyczyn kryzysu Kościoła nie we własnych postawach, tylko w „agresji świata”. ©℗

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Autor artykułu

Dziennikarz działu „Wiara”, zajmujący się również tematami historycznymi oraz dotyczącymi zdrowia. Z  „Tygodnikiem Powszechnym” związany od 2007 roku. Studiował historię na Uniwersytecie...

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]