Reklama

Biskup Jan potrzebny od zaraz

Biskup Jan potrzebny od zaraz

10.10.2001
Czyta się kilka minut

 

Wystarczy niekiedy jedno słowo w tekście, by uruchomić naszą wyobraźnię i wzbudzić w naszym sercu bezgraniczne wręcz współczucie. W piątym kazaniu na temat Księgi Rodzaju Jan, zwany później Chryzostomem (Złotoustym, ok. 349-407), wówczas kapłan i kaznodzieja w swej rodzinnej Antiochii, trzecim co do wielkości mieście Cesarstwa Rzymskiego, podaje, że miejscowi żebracy najgłośniej zawodzą, jęczą i lamentują oraz najbardziej natarczywie wyciągają ręce po jałmużnę ,,pod wieczór” (en hespéra).

Właśnie to wyrażenie ,,pod wieczór” nadaje informacji Jana jej dramatyczny charakter.. Żebracy postępują tak, bo, jak mówi Jan, ,,boją się, żeby, jak wszyscy wrócą do swych domów, oni nie błąkali się po mieście niczym na pustyni. Tak jak ci, którzy rozbili się na morzu, chwytają się ostatniej deski ratunku i starają się jeszcze przed wieczorem dotrzeć do portu, żeby nie...

5440

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]