Reklama

Bilans 2005. Świat

Bilans 2005. Świat

01.01.2006
Czyta się kilka minut
R

Rok rocznic, rok pamięci

Rok 2005, jeszcze zanim się zaczął, został okrzyknięty "rokiem rocznic". I rzeczywiście: już od stycznia nie tylko Polska, ale i cała Europa uczestniczyła w przeróżnych obchodach, od rocznicy wyzwolenia obozu koncentracyjnego w Auschwitz po koniec II wojny światowej w Europie i w Azji. Większy rozgłos udało się nadać również uroczystościom 25-lecia polskiego Sierpnia 1980. Przy okazji okazało się, że historia jest znakomitym instrumentem jak najbardziej bieżącej polityki.

Monumentalne obchody zakończenia II wojny światowej, zorganizowane w Moskwie przez prezydenta Władimira Putina, stały się powodem dyskusji nie tylko w Polsce - na temat udziału polskiego prezydenta i miejsca w tylnym rzędzie, które mu wyznaczono, a także rosyjskiego odznaczenia dla gen. Wojciecha Jaruzelskiego - ale przypomniały także...

15317

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]