Reklama

Ładowanie...

Beszalach

10.02.2009
Czyta się kilka minut
Ks. Wyjścia 13, 17 - 17, 16
P

Pieśń u brzegu morza znajduje się w centrum dzisiejszego czytania. Żydzi ocaleni od śmierci z rąk egipskich żołnierzy zobaczyli wielkie dzieło Haszem i zawierzyli Jemu oraz Mojżeszowi. Po raz pierwszy w tekście Tory pojawia się Pieśń i jest to pieśń dziękczynna, sławiąca Zbawcę i Tarczę ludu Izraela. Po pieśni śpiewanej przez mężczyzn tańczą i śpiewają kobiety z bębenkami w dłoniach, a przyśpiewuje im Miriam, siostra Arona.

Pieśń w rozumieniu właściwym Torze jest czymś wyjątkowym. Jest ich w całej Biblii dziesięć, jak dziesięć jest Przykazań. Swoją siłą przewyższa nawet poezję Dawida czy proroka Izajasza. Na czym polega wielkość tej pieśni? Otóż w normalnym życiu nie dostrzegamy dzieł Boga i często się zastanawiamy, jak te różnorakie, niepowiązane ze sobą zdarzenia mogą być częścią spójnego Boskiego planu. Widzimy chwile radości, ale też cierpienie i zło,...

4786

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]