Reklama

Beszalach

Beszalach

10.02.2009
Czyta się kilka minut
Ks. Wyjścia 13, 17 - 17, 16
P

Pieśń u brzegu morza znajduje się w centrum dzisiejszego czytania. Żydzi ocaleni od śmierci z rąk egipskich żołnierzy zobaczyli wielkie dzieło Haszem i zawierzyli Jemu oraz Mojżeszowi. Po raz pierwszy w tekście Tory pojawia się Pieśń i jest to pieśń dziękczynna, sławiąca Zbawcę i Tarczę ludu Izraela. Po pieśni śpiewanej przez mężczyzn tańczą i śpiewają kobiety z bębenkami w dłoniach, a przyśpiewuje im Miriam, siostra Arona.

Pieśń w rozumieniu właściwym Torze jest czymś wyjątkowym. Jest ich w całej Biblii dziesięć, jak dziesięć jest Przykazań. Swoją siłą przewyższa nawet poezję Dawida czy proroka Izajasza. Na czym polega wielkość tej pieśni? Otóż w normalnym życiu nie dostrzegamy dzieł Boga i często się zastanawiamy, jak te różnorakie, niepowiązane ze sobą zdarzenia mogą być częścią spójnego Boskiego planu. Widzimy chwile radości, ale też cierpienie i zło,...

4786

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]