Reklama

Ładowanie...

Barocco, czyli różnorodność

27.04.2003
Czyta się kilka minut
Schillerowskie „Alle Menschen werden Bruder” z „IX Symfonii” zakończyło w świąteczny poniedziałkowy wieczór festiwal. Wykonanie hymnu Unii Europejskiej niemal zbiegło się w czasie z podpisywaniem przez Polskę traktatu akcesyjnego. Ale krakowskie wielkanocne święto muzyki wydaje się być w Europie od zawsze, a dziś może nawet bardziej w Europie (świecie) niż w samej Polsce. Dlaczego?
P

Przesłanie VII Wielkanocnego Festiwalu określał tytuł „Beethoven i muzyka baroku”. Mieczysław Tomaszewski w wykładzie otwierającym kolejną Beethovenowską sesję przywołał słowa siedzącego zresztą obok Reinera Cadenbacha. Berliński profesor, cytując zdanie jednego z odkrywców muzyki Bacha Nikolausa Forkela - „muzyka jest zawsze tylko muzyką na temat innej muzyki” - dodał od siebie: „muzykę Beethovena przenika duch reminiscencji. Muzyka dawnych czasów towarzyszy nam stale”. W Krakowie mogliśmy to szczególnie odczuć: wielka, romantyczna już niemal forma Beethovena („Missa solemnis”) sąsiadująca z dziełem Bacha („Pasja Mateuszowa” w interpretacji na wskroś romantycznej...), zderzenia utworów różnych czasów i stylów („Musicalische Exequien” Schutza obok „Chrystusa na Górze Oliwnej” Beethovena, „Das wohltemperierte Klavier” zestawione z „Wariacjami Diabellego” w wykonaniu Piotra...

10266

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
90,00 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
260,00 zł

540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10 dni
15,00 zł

Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]