Reklama

Barocco, czyli różnorodność

Barocco, czyli różnorodność

27.04.2003
Czyta się kilka minut
Schillerowskie „Alle Menschen werden Bruder” z „IX Symfonii” zakończyło w świąteczny poniedziałkowy wieczór festiwal. Wykonanie hymnu Unii Europejskiej niemal zbiegło się w czasie z podpisywaniem przez Polskę traktatu akcesyjnego. Ale krakowskie wielkanocne święto muzyki wydaje się być w Europie od zawsze, a dziś może nawet bardziej w Europie (świecie) niż w samej Polsce. Dlaczego?
P

Przesłanie VII Wielkanocnego Festiwalu określał tytuł „Beethoven i muzyka baroku”. Mieczysław Tomaszewski w wykładzie otwierającym kolejną Beethovenowską sesję przywołał słowa siedzącego zresztą obok Reinera Cadenbacha. Berliński profesor, cytując zdanie jednego z odkrywców muzyki Bacha Nikolausa Forkela - „muzyka jest zawsze tylko muzyką na temat innej muzyki” - dodał od siebie: „muzykę Beethovena przenika duch reminiscencji. Muzyka dawnych czasów towarzyszy nam stale”. W Krakowie mogliśmy to szczególnie odczuć: wielka, romantyczna już niemal forma Beethovena („Missa solemnis”) sąsiadująca z dziełem Bacha („Pasja Mateuszowa” w interpretacji na wskroś romantycznej...), zderzenia utworów różnych czasów i stylów („Musicalische Exequien” Schutza obok „Chrystusa na Górze Oliwnej” Beethovena, „Das wohltemperierte Klavier” zestawione z „Wariacjami Diabellego” w wykonaniu Piotra...

10266

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]