Reklama

Ładowanie...

Banner pychy

16.03.2003
Czyta się kilka minut
Bądź pyszny, a reszta grzechów przyjdzie sama: pychę można nazwać „grzechem programowym” i porównać do logo, bannera lub szyldu wiszącego w witrynie sklepu. Szyld zaprasza do środka.
P

Pycha to wpierw odrzucenie Boga i Jego pierwszego przymierza, a pierwsze przymierze Bóg zawarł stwarzając świat i człowieka. Warto przyjrzeć się jego strukturze. Ważny element to troska o świat, w którym człowiek ma się czuć jak w domu, ma być płodny, rozmnażać się, czynić ziemię sobie poddaną na wzór swego poddaństwa Bogu, a więc przez miłość. To przymierze buduje się na prawdzie o stworzeniu, którą symbolizuje drzewo poznania dobra i zła. Ten znak ograniczenia ściśle wiąże się z ograniczonością człowieka. W raju tylko Bóg stanowi, co jest dobrem i złem. Pierwotne przymierze jest więc oparte z jednej strony na samoofiarowaniu się Boga człowiekowi, a z drugiej na powołaniu człowieka do odpowiedzialności za siebie i świat.

W trzecim rozdziale Księgi Rodzaju mamy opis dalszych dziejów tego przymierza. Bóg zostaje sprowadzony do roli zazdrosnego stróża ogrodu, wąż wyrasta na...

6298

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny + karnet filmowy
90,00 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum + prezent: Karnet na 10 filmów Krakowskiego Festiwalu Filmowego VOD

Dostęp roczny + karnet filmowy
260,00 zł

540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum + prezent: Karnet na 10 filmów Krakowskiego Festiwalu Filmowego VOD

Dostęp 10 dni
15,00 zł

Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]