Reklama

Auschwitz zbudowali Niemcy czy naziści?

Auschwitz zbudowali Niemcy czy naziści?

03.10.2009
Czyta się kilka minut
Podkreślanie, że obóz stworzyli Niemcy, jest niepotrzebne. Po pierwsze, choć wtedy większość Niemców rzeczywiście zgadzała się z ideologią Hitlera, obraża to pamięć tych, którzy występowali przeciwko niemu - pisał w 2005 r. Marek Edelman na łamach Tygodnika Powszechnego.
W

Wypowiedź ukazała się w "Tygodniku Powszechnym" nr 6/2005

Obozy koncentracyjne i obozy zagłady założyło hitlerowskie państwo w imię nazistowskiej ideologii. Dlatego zawarte we wstępnej wersji rezolucji Parlamentu Europejskiego sformułowanie, że obóz w Oświęcimiu-Brzezince zbudowali "hitlerowscy naziści" jest prawdziwe.

Podkreślanie, że obóz stworzyli Niemcy, jest niepotrzebne. Po pierwsze, choć wtedy większość Niemców rzeczywiście zgadzała się z ideologią Hitlera, obraża to pamięć tych, którzy występowali przeciwko niemu - choćby z opozycyjnych grup antynazistowskich w rodzaju Białej Róży. Pewnie: dziś można dowodzić, że wszyscy Niemcy musieli wiedzieć, co dzieje się w Auschwitz-Birkenau, a że w większości nie protestowali, to są odpowiedzialni za tę zbrodnię. Tyle, że zawsze i wszędzie, nie tylko w Niemczech, jest tak, że ludzie odwracają głowę na widok nieszczęścia innych.

Po drugie, choć słowo "Niemcy" w takich dokumentach można rozumieć w sensie politycznym, jako III Rzeszę, to w potocznym odbiorze będzie kojarzone z narodem niemieckim. A od tego blisko - zwłaszcza, że kontekst jest tak tragiczny - do rozbudzania nacjonalizmu. Znowu.

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]