Ładowanie...
As
Skalski urodził się w 1915 r. koło Odessy. W 1933 r. zaczął studia w warszawskiej Szkole Nauk Politycznych, porzucił ją jednak na rzecz “Szkoły Orląt" w Dęblinie. Po jej ukończeniu w 1938 r. trafił do eskadry w Toruniu.
Zdaniem historyków to on odniósł pierwsze powietrzne zwycięstwo w tamtej wojnie: 1 września o 5:32 rano strącił niemiecki samolot rozpoznawczy. “Przepełniony rycerskimi zasadami z innej epoki" wylądował obok zestrzelonego samolotu, wyciągnął dwóch rannych Niemców i opatrzył, zanim przekazał ich policji. Przy okazji zdobył mapy z niemieckimi planami. Po czym dostał burę od przełożonych - mógł przecież rozbić samolot podczas lądowania.
Dowodząc oddziałem przestarzałych P-11, o połowę wolniejszych od messerschmittów, Skalski strąca jeszcze sześć niemieckich samolotów. 17 września przekracza granicę z Rumunią, skąd ewakuuje się (...
DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!
Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!
Masz już konto? Zaloguj się
Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.
360 zł 160 zł taniej
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.
Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.
Napisz do nas
Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.
Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!
Newsletter
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]