Reklama

Ładowanie...

As

28.11.2004
Czyta się kilka minut
Brytyjczycy nie zapomnieli: czołowe dzienniki THE TIMES i THE DAILY TELEGRAPH przypominają sylwetkę zmarłego 12 listopada gen. Stanisława Skalskiego, asa polskiego lotnictwa na Zachodzie podczas II wojny światowej.
S

Skalski urodził się w 1915 r. koło Odessy. W 1933 r. zaczął studia w warszawskiej Szkole Nauk Politycznych, porzucił ją jednak na rzecz “Szkoły Orląt" w Dęblinie. Po jej ukończeniu w 1938 r. trafił do eskadry w Toruniu.

Zdaniem historyków to on odniósł pierwsze powietrzne zwycięstwo w tamtej wojnie: 1 września o 5:32 rano strącił niemiecki samolot rozpoznawczy. “Przepełniony rycerskimi zasadami z innej epoki" wylądował obok zestrzelonego samolotu, wyciągnął dwóch rannych Niemców i opatrzył, zanim przekazał ich policji. Przy okazji zdobył mapy z niemieckimi planami. Po czym dostał burę od przełożonych - mógł przecież rozbić samolot podczas lądowania.

Dowodząc oddziałem przestarzałych P-11, o połowę wolniejszych od messerschmittów, Skalski strąca jeszcze sześć niemieckich samolotów. 17 września przekracza granicę z Rumunią, skąd ewakuuje się (...

4470

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]