Reklama

Armia w politycznej grze

Armia w politycznej grze

06.05.2008
Czyta się kilka minut
Na pierwszy rzut oka ostatnie zamieszanie między prezydentem a ministrem obrony narodowej - wokół nominacji generalskich - to głównie kwestia trudnej kohabitacji.
W

W tym sensie przyczyny sporu są takie same, jak w przypadku nominacji ambasadorskich: chodzi o wpływ polityczny i władzę. Brak kultury politycznej, nakładający się na nieprecyzyjne sformułowania konstytucji, jest od lat elementem hamującym rozwój i reformy Polski. Jednak sprawa jest szersza, a awantura o generałów to czubek góry lodowej problemów wokół armii.

Redukowanie interesów państwa do interesów partii politycznych i przygotowywania sobie gruntu pod kampanię wyborczą musi mieć granice - a jedna z nich przebiega między wojskiem a politykami: cywilna kontrola nad armią oznacza, że prezydent i minister obrony grają do jednej bramki, a spory rozstrzygają w zaciszu swych gabinetów. W przeciwnym razie obaj decydenci staną się obiektem rozgrywki wojskowych, którzy - jak każda korporacja - kierują się własnym interesem, niekoniecznie tożsamym z interesem...

1675

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]