Antidotum na kremówki

Myślisz "wolność" - pomyśl "Kościół". Wiele osób uzna to wezwanie za "pobożne życzenie", albo przeciwnie, zatrzęsie się ze złości. Profesora Leszka Kołakowskiego nie trzeba przedstawiać czytelnikom "Tygodnika" - warto jednak zachęcić do ponownej może lektury jego tekstów.

20.09.2011

Czyta się kilka minut

Te z prezentowanego zbioru powstały za pontyfikatu Jana Pawła II lub krótko po jego śmierci i stanowią zarówno ocenę tego pontyfikatu, jak i wnikliwe spojrzenie na losy chrześcijaństwa w XX wieku. Znajdziemy wśród nich osobiste wyznania ze spotkań filozofa z Oxfordu z polskim Papieżem, jak i bardziej teoretyczne rozważania dotyczące dwóch ważnych encyklik papieskich ("Veritatis splendor" oraz "Fides et ratio"), kwestii integryzmu i progresizmu w Kościele, stosunku katolicyzmu do demokracji i liberalizmu, komunizmu i innych totalitaryzmów.

Choć zarówno autor książki, jak i główny jej bohater nie żyją, problem postawy Kościoła wobec liberalizmu i demokracji nie został w Polsce rozstrzygnięty. Widać to nie tylko w stosunkach Kościół-państwo, ale w refleksji młodego pokolenia katolików nad dziedzictwem myśli Papieża i jej recepcji przez rodaków. Niektórzy z nich stawiają Kołakowskiego pośród "mistrzów podejrzeń" odpowiedzialnych za to, że nie udał się "polski eksperyment" z wolnością i społeczną organizacją państwa, jaką zaproponował nam Papież.

Czy mają rację? Czy wybitny polski filozof, niekryjący się z sympatią wobec Papieża i chrześcijaństwa, był jednak na tyle "dzieckiem Oświecenia", że przyczynił się do "zabicia proroka"? Czy lepiej zająć się refleksją nad tym, jak Kościół ma funkcjonować w systemie demokracji liberalnej, co sugerował Profesor, czy snuć marzenia o neomesjanizmie, zaliczając go do "Sanhedrynu III RP"?

Szukając odpowiedzi na te pytania, warto ponownie przyjrzeć się myśli Kołakowskiego. Próbując odnaleźć się w polskiej rzeczywistości, warto skorzystać z jego wskazówek. Myśl polskiego filozofa się nie zdezaktualizowała, i jest najlepszą obroną przed "skremówkowaniem" Jana Pawła II.

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]
Jezuita, teolog, psychoterapeuta, publicysta, doktor psychologii. Dyrektor Instytutu Psychologii Uniwersytetu Ignatianum w Krakowie. Członek redakcji „Tygodnika Powszechnego”. Autor wielu książek, m.in. „Wiara, która więzi i wyzwala” (2023). 

Artykuł pochodzi z numeru TP 39/2011