Reklama

Amory w mieście Boga

Amory w mieście Boga

11.07.2004
Czyta się kilka minut
Kino latynoskie odnosi międzynarodowe sukcesy. Festiwal Filmów Latynoamerykańskich, choć filmów głośnych nie pomija, nastawiony jest na prezentację tytułów, które na taki sukces raczej nie mogą liczyć.
P

Przez całe lata kraje Ameryki Łacińskiej nie miały specjalnie powodów, by kochać Stany Zjednoczone. Toteż ich kino - zwłaszcza w najlepszym okresie, czyli w latach 60. - rozwijało się w ideowej i estetycznej opozycji do Hollywoodu. Ale ostatnio łapa Wielkiego Brata przesunęła się na Bliski Wschód, więc napięcia w okolicach obu Zwrotników nieco zmalały. Zacieśniły się za to więzy między północnoamerykańskim przemysłem filmowym a południowoamerykańskimi kinematografiami. Efektem jest ponowne zainteresowanie globalnej publiczności kinem latynoskim.

Zasługi dla nakręcania tej koniunktury ma też wpływowe lobby latynoskie w Hollywood. To dzięki niemu brazylijskie “Miasto Boga" Fernanda Meirellesa zdobyło cztery nominacje do Oscara, a Frida Kahlo doczekała się wystawnej filmowej biografii. Meksyk chyba najwięcej skorzystał z bliskości wielkich studiów i...

6675

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]