Reklama

Amerykański gangster

18.02.2008
Czyta się kilka minut
W pierwszej scenie główny bohater, grany przez Denzela Washingtona, wyrzuca niedopałek i zabija człowieka, przy czym trudno powiedzieć, co jest dlań mniej godne uwagi.
W

W pierwszej scenie główny bohater, grany przez Denzela Washingtona, wyrzuca niedopałek i zabija człowieka, przy czym trudno powiedzieć, co jest dlań mniej godne uwagi. Jego twarz tchnie spokojem i pogardą: jest wystarczająco silny nie tylko, by wymierzać sprawiedliwość, ale by tę sprawiedliwość definiować. Bez tej umiejętności żaden prawdziwy gangster nie zajdzie daleko.

"Amerykański gangster" - trudno o większą generalizację, a jednak najnowszy film Ridleya Scotta opowiada o postaci konkretnej i prawdziwej: o czarnoskórym Franku Lucasie, który zbił fortunę na imporcie heroiny z Wietnamu w latach amerykańskiej interwencji, jako kanału przesyłowego używając oficerów niższego szczebla.

Scott opowiada o tej karierze, trzymając się wzorca filmu gangsterskiego: najpierw wzlot - potem upadek. Na dodatek przeplata dwa punkty widzenia, spotykające się...

2977

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Dostęp roczny
199,90 zł

298,80 zł 99 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Dostęp miesięczny
24,90 zł

Przez 31 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]