Reklama

Alleluja i do przodu

Alleluja i do przodu

19.08.2008
Czyta się kilka minut
Ks. Richard Neuhaus, redaktor naczelny "First Things": Polska ma szansę zademonstrowania laickiej Europie alternatywnego sposobu bycia demokratycznym państwem: sposobu, w którym religia, kultura, demokracja i rynek rozkwitają wspólnie i nawzajem się wzmacniają. Rozmawiał Maciej Müller
M

Maciej Müller: Czy świat bez religii byłby możliwy?

Ks. Richard Neuhaus: Pewnie moglibyśmy sobie, choć z trudem, wyobrazić świat bez chrześcijaństwa, judaizmu czy islamu. Ale w głębi ludzkiej duszy zawsze będą się kryły pytania o byt i znaczenie rzeczy - pytania, które zwracają się ku religii.

Religia jest dla człowieka czymś niezbędnym?

Dla człowieka myślącego jest czymś nieuniknionym. Jeśliby ktoś twierdził, że nie dba o różnice między dobrem a złem, przywarami i cnotami, nicością i bytem, to miałby ze sobą problem jako z istotą ludzką! Bo człowiek ze swojej natury przejmuje się tymi problemami, prędzej czy później je napotyka i o nich myśli. A religie dysponują wielowiekową tradycją refleksji na ich temat.

A czy religia mogłaby istnieć bez instytucji?...

13275

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]