Reklama

Ale PO co?

Ale PO co?

05.02.2017
Czyta się kilka minut
Główna partia opozycji nie potrafi nadać polityce pozytywnego sensu. By skutecznie rywalizować z PiS, musi być czymś więcej niż tylko najsilniejszym przeciwnikiem Kaczyńskiego.
Grzegorz Schetyna, Ryszard Petru, Mateusz Kijowski, Barbara Nowacka i Władysław Kosiniak-Kamysz. Demonstracja KOD, Warszawa, maj 2016 r. Fot. Andrzej Iwańczuk / REPORTER
P

Początek roku to czas surowej lekcji dla całej opozycji. Powinna kwestionować przyjęte strategie, narracje i metody politycznego działania. W warunkach ostrej konfrontacji z Prawem i Sprawiedliwością niezwykle trudno jej zachować jedność. W dodatku okazuje się, że podkreślanie każdego faulu ze strony większości parlamentarnej wcale nie wzmacnia wiarygodności faulowanych. Przeciwnie – może całkowicie uzależnić działania opozycji od taktyki Jarosława Kaczyńskiego i sprawić, że podążanie krok za PiS-em wejdzie jej w nałóg. Podobnie jak gesty sprzeciwu i oburzenia.

Brak jedności opozycji to nie tylko efekt rywalizacji między jej liderami, ale także odmienności strategii poszczególnych partii. Nowoczesna mogła pozyskiwać sympatię wyborców, wychodząc poza twardo antypisowski schemat działań Platformy Obywatelskiej. Pokusa okazania się „rzeczową i konstruktywną” twarzą obozu...

14756

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

że w Brukseli europosłowie PO w sprawie TK byli nadmiernie powściągliwi, a nie odwrotnie. Nie ulegajmy propagandzie PiS, tylko docierajmy do faktów!

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]