Reklama

Album pisarzy polskich

Album pisarzy polskich

14.04.2009
Czyta się kilka minut
Elżbieta Lempp: KRAJOBRAZY LITERACKIE - już ponad dwadzieścia lat Elżbieta Lempp fotografuje polskich pisarzy. Dokumentowanie zdarzeń, jak odwiedziny Stanisława Barańczaka i Juliana Kornhausera w darmsztadzkim Deutsches Polen-Institut w 1987 roku, przerodziło się rychło w konsekwentnie realizowany projekt, którego historię autorka opowiada we wstępie. W rezultacie powstał fotograficzny atlas polskiej literatury współczesnej kilku generacji. Sporą jego część możemy teraz obejrzeć w pięknym albumie wydanym przez krakowską oficynę Universitas.
W

Wiele z tych zdjęć opublikowaliśmy wcześniej w "Tygodniku", jednak w książce ogląda się je inaczej. Tworzą galerię charakterów i temperamentów, świadomie odgrywanych ról i nieoczekiwanych odsłonięć. Pozwalają studiować różnorodność ujęć, a nieoczywiste sąsiedztwa - kluczem do układu całości nie jest ani wiek portretowanych, ani chronologia powstawania prac, raczej kompozycja plastyczna - prowokują do szukania ukrytych podobieństw czy powinowactw, albo przeciwnie, wzmacniają kontrasty.

Z czasów szkolnych zapadły mi w pamięć często powielane, nawet na papierze do oprawiania zeszytów, portrety pisarzy autorstwa słynnego Benedykta Jerzego Dorysa. Marne reprodukcje nie pozwalały docenić perfekcji oryginałów, schemat był jednak wyrazisty: wystudiowane ujęcia, wykonane w atelier, na jednolitym tle, by nic nie odwracało naszej uwagi od twarzy bohatera. Bywało, że ów...

3742

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]