Reklama

Album pisarzy polskich

Album pisarzy polskich

14.04.2009
Czyta się kilka minut
Elżbieta Lempp: KRAJOBRAZY LITERACKIE - już ponad dwadzieścia lat Elżbieta Lempp fotografuje polskich pisarzy. Dokumentowanie zdarzeń, jak odwiedziny Stanisława Barańczaka i Juliana Kornhausera w darmsztadzkim Deutsches Polen-Institut w 1987 roku, przerodziło się rychło w konsekwentnie realizowany projekt, którego historię autorka opowiada we wstępie. W rezultacie powstał fotograficzny atlas polskiej literatury współczesnej kilku generacji. Sporą jego część możemy teraz obejrzeć w pięknym albumie wydanym przez krakowską oficynę Universitas.
W

Wiele z tych zdjęć opublikowaliśmy wcześniej w "Tygodniku", jednak w książce ogląda się je inaczej. Tworzą galerię charakterów i temperamentów, świadomie odgrywanych ról i nieoczekiwanych odsłonięć. Pozwalają studiować różnorodność ujęć, a nieoczywiste sąsiedztwa - kluczem do układu całości nie jest ani wiek portretowanych, ani chronologia powstawania prac, raczej kompozycja plastyczna - prowokują do szukania ukrytych podobieństw czy powinowactw, albo przeciwnie, wzmacniają kontrasty.

Z czasów szkolnych zapadły mi w pamięć często powielane, nawet na papierze do oprawiania zeszytów, portrety pisarzy autorstwa słynnego Benedykta Jerzego Dorysa. Marne reprodukcje nie pozwalały docenić perfekcji oryginałów, schemat był jednak wyrazisty: wystudiowane ujęcia, wykonane w atelier, na jednolitym tle, by nic nie odwracało naszej uwagi od twarzy bohatera. Bywało, że ów...

3742

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]