Reklama

Acharei mot

12.04.2011
Czyta się kilka minut
Księga Kapłańska 16, 1 - 20, 27
B

Bóg oznajmił Aaronowi, jak ma obchodzić dzień pokuty Jom Kippur. Tego dnia Bóg oczyści z grzechu swój lud. Kapłan dokonywał przebłagania "nad najświętszym miejscem świątyni, nad Namiotem Zgromadzenia i ołtarzem, dokona też przebłagania za kapłanów i za cały lud zgromadzenia" (Kpł 16, 33). Aaron został zobowiązany do wejścia do sanktuarium w ściśle wyznaczonym momencie, w białych lnianych szatach. Bóg udzielał nauk po tym, jak niebiański ogień pochłonął dwóch synów arcykapłana, których ogarnęła religijna ekstaza. Ich grzechem, pisali rabini, była właśnie nieopanowana miłość do Boga. Dziwna to przewina, bo skądinąd Talmud naucza, że tego dnia, gdy Świątnica była gotowa, zapanowała taka radość jak w dniu stworzenia niebios i ziemi. Żydowscy mistrzowie duchowi upierają się, że ekstaza jest przewiną, ponieważ przeżycie braci było czysto subiektywne i egoistyczne. Ta radość i...

4912

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Dostęp roczny
199,90 zł

298,80 zł 99 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Dostęp miesięczny
24,90 zł

Przez 31 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]