Reklama

ABW szybsza od sądu

ABW szybsza od sądu

14.04.2017
Opinia służb specjalnych wystarczyła, żeby ponad pół roku trzymać w areszcie irackiego doktoranta. Kiedy sąd nakazał go zwolnić, służby pozbyły się kłopotu, wydalając go z Polski.
Demonstracja w obronie Ameera Alkhawlany’ego, Długi Targ w Gdańsku, 9 kwietnia 2017 r. Fot. Karolina Misztal / REPORTER
S

Sąd rozpatrywał skargę złożoną przez mecenasa Marka Śliza, który od chwili aresztowania Ameera Alkhawlany’ego zajmował się jego sprawą. Uznano zażalenie adwokata i postanowiono uchylić areszt. „Tygodnik Powszechny” otrzymał z sądu tekst postanowienia z uzasadnieniem tej decyzji.

Okazuje się, że w tym samym dniu, kiedy sąd miał podjąć decyzję o uwolnieniu irakijskiego doktoranta, o godzinie 5 rano do pokoju Ameera w areszcie w Strzeżonym Ośrodku dla Cudzoziemców w Przemyślu wszedł strażnik i oznajmił mu, że ma 45 minut na to, by przygotować się do drogi. Około godziny 12.30 Ameer Alkhawlany dotarł w eskorcie funkcjonariuszy Straży Granicznej na warszawskie lotnisko Okęcie.

Komendant się nie zapoznał

Ameer rozpoczął studia w październiku 2014 r. w Instytucie Nauk o Środowisku UJ. Wcześniej, w Iraku, studiował inżynierię środowiskową oraz chemię....

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum
Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Komentarze

wierzyć, że nasze służby są profesjonalne i wiedzą co robią, wtedy czasem w obliczu światowej wojny z terroryzmem "naginanie prawa" bywa nieodzowne, ale jakoś małej wiary jestem.

Doktorat wdrożeniowy do kulturwy polskiej. Porażające!

Podobne teksty

Łukasz Wenerski, Andriy Korniychuk, Przemysław Wilczyński
Piotr Litka
Andrzej Brzeziecki, Jarosław Flis, Janusz A. Majcherek, Artur Wołek

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]