Szanowny Użytkowniku,

25 maja 2018 roku zaczyna obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”). W związku z tym informujemy, że wprowadziliśmy zmiany w Regulaminie Serwisu i Polityce Prywatności. Prosimy o poświęcenie kilku minut, aby się z nimi zapoznać. Możliwe jest to tutaj.

Rozumiem

Reklama

ABW szybsza od sądu

ABW szybsza od sądu

14.04.2017
Czyta się kilka minut
Opinia służb specjalnych wystarczyła, żeby ponad pół roku trzymać w areszcie irackiego doktoranta. Kiedy sąd nakazał go zwolnić, służby pozbyły się kłopotu, wydalając go z Polski.
Demonstracja w obronie Ameera Alkhawlany’ego, Długi Targ w Gdańsku, 9 kwietnia 2017 r. Fot. Karolina Misztal / REPORTER
S

Sąd rozpatrywał skargę złożoną przez mecenasa Marka Śliza, który od chwili aresztowania Ameera Alkhawlany’ego zajmował się jego sprawą. Uznano zażalenie adwokata i postanowiono uchylić areszt. „Tygodnik Powszechny” otrzymał z sądu tekst postanowienia z uzasadnieniem tej decyzji.

Okazuje się, że w tym samym dniu, kiedy sąd miał podjąć decyzję o uwolnieniu irakijskiego doktoranta, o godzinie 5 rano do pokoju Ameera w areszcie w Strzeżonym Ośrodku dla Cudzoziemców w Przemyślu wszedł strażnik i oznajmił mu, że ma 45 minut na to, by przygotować się do drogi. Około godziny 12.30 Ameer Alkhawlany dotarł w eskorcie funkcjonariuszy Straży Granicznej na warszawskie lotnisko Okęcie.

Komendant się nie zapoznał

Ameer rozpoczął studia w październiku 2014 r. w Instytucie Nauk o Środowisku UJ. Wcześniej, w Iraku, studiował inżynierię środowiskową oraz chemię....

9487

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum
Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

wierzyć, że nasze służby są profesjonalne i wiedzą co robią, wtedy czasem w obliczu światowej wojny z terroryzmem "naginanie prawa" bywa nieodzowne, ale jakoś małej wiary jestem.

Doktorat wdrożeniowy do kulturwy polskiej. Porażające!

Służby mają za dużo uprawnień! Powinniśmy słyszeć o dymisjach lub karach w ABW i Straży Granicznej. Może kiedyś będzie kolejny artykuł o tym. Czekam Panie Piotrze.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]