Reklama

Absolutna przejrzystość

Absolutna przejrzystość

24.11.2006
Czyta się kilka minut
Jest dość wcześnie, koło ósmej, ciężarówki zjeżdżają ulicą o wdzięcznej nazwie P, z głośniczków sączy się jakiś smyczkowy kwartet lub kwintet, zjadłem jajecznicę w postaci omleta, odebrałem i wysłałem pocztę i teraz patrzę przez duże okna kawiarni Soho na światło leniwie zagarniające coraz większe połacie pobliskiego parku.
W

W Waszyngtonie pogoda niemal letnia, wczoraj była ulewa, wiał silny wiatr, żółte i brązowe liście pokryły błyskawicznie mokre jezdnie, opony ślizgały się niebezpiecznie, ale nikt nie potłukł karoserii. Dziś już po całej zawierusze nie ma najmniejszego śladu, z powietrza zniknęło napięcie, ludzie chodzą po ulicy, jakby świat był naprawdę piękny.

Dlaczego w ogóle o tym piszę? Chcę narysować obrazek z codzienności? Pochwalić się, gdzie mnie los rzucił tym razem? E tam, wcale nie, chciałbym tylko napisać, dlaczego niekiedy można przypuszczać, że domniemanie o piękności tego świata nie całkiem jest bezpodstawne.

Pytano mnie nieraz, dlaczego lubię Amerykę. I zawsze pytanie to wpędzało mnie w kłopot. Coś tam zaczynałem nieskładnie bredzić, ale z każdym zdaniem uświadamiałem sobie, że brnę dramatycznie w niewyrażalne. Żadna z możliwych odpowiedzi nie...

6422

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]