Reklama

A kysz, chuliganie!

A kysz, chuliganie!

16.01.2006
Czyta się kilka minut
Po magię zwykle sięgają ci, którzy nie widzą już innej możliwości zmiany otaczającego świata albo wręcz w ogóle w jego racjonalność nie wierzą. Chcąc pokonać moce zła, sięgają po magiczne obrzędy, używając słów z mocą zaklinania rzeczywistości. Na tym zresztą polega szczególna popularność i autorytet maga - gdy inni rozkładają ręce, on jeden zna tajemnicze sposoby rozwiązania najtrudniejszych nawet problemów.
O

Obserwując od kilku lat polityków majsterkujących przy prawie karnym, nie można oprzeć się wrażeniu uczestniczenia w takim właśnie obrzędzie. Ostatnio w Ministerstwie Sprawiedliwości odkurzono zaklęcie pochodzące jeszcze z czasów Gomułki, w postaci szczególnych regulacji dotyczących chuligańskiego charakteru przestępstwa. Proponowane przepisy zostały żywcem przejęte z kodeksu karnego z 1969 r.: chuliganem jest ten, kto publicznie popełnia umyślne przestępstwo (występek), przy czym działa bez powodu albo z oczywiście błahego powodu, okazując przez to rażące lekceważenie zasad porządku publicznego. Wobec chuliganów ma być orzekana kara bezwzględnego pozbawienia wolności, przy czym ma być ona surowsza niż wobec innych sprawców i praktycznie bez możliwości stosowania warunkowego zawieszenia kary czy choćby obowiązku pracy na cele publiczne.

Próba wydzielenia...

2764

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]