Reklama

3197 zabójstw i „zaginięć”

3197 zabójstw i „zaginięć”

09.03.2010
Czyta się kilka minut
Choć niektórzy politycy i obserwatorzy uznają objęcie władzy przez prawicę za zwycięstwo przyszłości nad przeszłością - i dowód, że Chilijczycy nie chcą rozpamiętywać historii - to pamięć historyczna nadal odgrywa dużą rolę. Każdy jednak pamięta na swój sposób.
P

Pamięć zwolenników zamachu stanu z 1973 r. została zbudowana na wizji walki ze światowym komunizmem, która - co prawda, przez morze krwi - doprowadziła kraj do ekonomicznej wspaniałości. Pamięć ofiar dyktatury to pamięć o utopionym w tymże morzu krwi ludowym rządzie, o terrorze i cierpieniach, bez nadziei na sprawiedliwość.

Podział taki można było zauważyć choćby ostatnio, przy okazji otwarcia Muzeum Pamięci i Praw Człowieka (El Museo De La Memoria y Derechos Humanos): dla krytyków - głównie z prawicy - przedstawiana tam wizja historii jest wybiórcza i nie uwzględnia "przyczyn zamachu stanu", tak jakby dało się wytłumaczyć mordy i masowe łamanie praw człowieka. Te nie były jednak "niemiłą koniecznością", lecz polityczną metodą, a terror nie był wymierzony tylko w grupki "lewicowych ekstremistów", ale w społeczeństwo.

Muzeum otworzyła - 11...

3958

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]