Reklama

Ładowanie...

29 października na Kapitolu

07.11.2004
Czyta się kilka minut
Wszystko zostało drobiazgowo przygotowane (koszt 3,5 mln euro). Mistrz scenariuszy tego rodzaju wydarzeń - Franco Zefirelli i tym razem nie zawiódł. Reprezentanci 25 państw (zależnie od systemu politycznego: premierzy, prezydenci i szefowie dyplomacji) wkroczyli na Kapitol, by złożyć podpisy pod Traktatem Konstytucyjnym Unii Europejskiej, witani przez wyniesioną z muzeum słynną wilczycę z Remusem i Romulusem.
K

Konstytucję podpisali przedstawiciele państw członkowskich, zaś przedstawiciele trzech państw kandydujących: Bułgarii, Rumunii i Turcji sygnowali jedynie Traktat końcowy. W charakterze obserwatorów obecni byli także Chorwaci. Nad składającymi podpisy w wielkiej księdze wyciągał błogosławiącą dłoń spiżowy Pius XI (1644-1655, papież z portretu Velasqueza, “wysoki, chudy, łysy, oliwkowej cery, z rzadką brodą, wzrokiem przenikliwym, milczący, podejrzliwy, powolny w decyzjach, pobożny, miłosierny dla ubogich i pokój miłujący" - czytamy w kronikach). Wielki mecenas sztuki wspierał rozbudowę Campidolio (stąd pomnik tutaj), ale również Jana Sobieskiego w wojnie z Turcją w 1644 r., a Turcy o takich rzeczach długo pamiętają.

Wszystko odbyło się w sali, w której 47 lat temu, deszczowego 25 marca 1957 r. podpisano Traktaty Rzymskie, dające początek EWG i Europejskiej...

2231

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]