Reklama

007 w irackim kotle

007 w irackim kotle

25.04.2004
Czyta się kilka minut
Dla Stanów Zjednoczonych Irak jest ledwie ogniwem w długim łańcuchu celów strategicznych, co odróżnia perspektywę Waszyngtonu od perspektywy na przykład Warszawy. Dla Amerykanów prawdziwy klucz do strategicznego sukcesu w tej wojnie leży w Teheranie.
W

W Iraku trzeszczy w szwach cały misternie układany przez Waszyngton system: poza Kurdami nie ma dziś liczącej się grupy etnicznej czy religijnej, partii politycznej zakorzenionej w społeczeństwie bądź wpływowych przedstawicieli elit, na których Amerykanie mogliby się oprzeć. Oparcia nie daje nawet Tymczasowa Rada Zarządzającaani uciekający przed bojówkami Muktady al-Sadra iraccy policjanci i lokalni urzędnicy. Niskie morale nowych sił porządkowych należy dopisać do listy sukcesów ekstremistów, którzy od kilku miesięcy koncentrowali się na zastraszaniu irackiej policji. Teraz próbują stosować tę strategię wobec zagranicznych pracowników cywilnych, co odbiera Irakijczykom jeden z nielicznych powodów nadziei na poprawę sytuacji.

Może poza Brytyjczykami nie ma też koalicjanta, który dziś aktywnie szykowałby się do przygotowywanej przez Amerykanów kontrofensywy, a...

11966

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]