Reklama

Życie w polu widzenia

Życie w polu widzenia

27.02.2006
Czyta się kilka minut
Modlić się - znaczy uświadomić sobie, że jestem widziany. Wszystko jednak zależy od charakteru spojrzenia. Boże oko nie jest obiektywem wścibskiej kamery, pragnącym przyłapać mnie w komicznej lub dwuznacznej pozycji, w "widowiskowo atrakcyjnym niestrzeżonym momencie i nie jest też groźnym okiem policyjnego strażnika, tropiącego moje słabości i wykroczenia przeciwko Prawu.
(fot. Andrzej Walter)
Z

Zawsze, kiedy pracuję w domu, otacza mnie wiele twarzy, które spoglądają na mnie z fotografii i obrazków rozłożonych pod szkłem na biurku, wokół ekranu komputera i na półkach z książkami. Jest wśród nich widokówka z wizerunkiem Chrystusa, pędzla El Greca, są zdjęcia moich rodziców oraz tych, którzy byli - często w sensie nie tylko intelektualnym - moimi nauczycielami, jak Jan Patočka czy Josef Zvěřina; są obrazki kilku moich szczególnie ulubionych świętych, a także portrety myślicieli, których najbardziej cenię i którzy najsilniej mnie inspirowali. Filozof Edmund Husserl napisał, że ci, których kochaliśmy, właściwie nie umierają - czujemy stale, jak patrzą przez ramię, i zastanawiamy się, czy aprobują, czy też ganią nasze postępowanie. I dlatego te twarze są tutaj ze mną: miałem już wiele takich chwil, kiedy zatrzymywałem się przed nimi z pytaniem, co w takiej lub innej...

19343

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]