Reklama

Życie, które było muzyką

Życie, które było muzyką

24.04.2005
Czyta się kilka minut
Czuję się nieskończenie szczęśliwy, że Wielkanoc spędziłem w Rzymie, że uczestniczyłem we Mszy na Placu Świętego Piotra i wspólnie z innymi pielgrzymami otrzymałem papieskie błogosławieństwo. Wkrótce potem w oknach na ostatnim piętrze Pałacu Apostolskiego całą noc świeciło się światło, a to znaczyło, że gaśnie tam Jan Paweł II. Papież Wielki, jak nazajutrz po Jego śmierci powiedział w kazaniu kard. Angelo Sodano. To oczywiste: Papież był świętym, dziś jest u Boga i modli się za nas, ale bez Niego ten świat stał się pusty. Był nam potrzebny, brakuje Go nam.
M

Miałem zaszczyt być przyjmowanym w Jego apartamentach, rozmawiać z Nim o Rosji, o naszym życiu, o Sołowkach. To niewielki archipelag na Morzu Białym, pod kręgiem polarnym, gdzie w średniowieczu powstał słynny monastyr, a po rewolucji komuniści założyli obóz koncentracyjny, w którym zamęczono wielu duchownych prawosławnych i katolickich. Jan Paweł II marzył, by pielgrzymować na Sołowki i pokłonić się przed bezimiennymi mogiłami - bezimiennymi, albowiem nie wiadomo, kto i gdzie został tam pogrzebany. Marzenie się nie spełniło, a przecież Papież kochał Rosję i cenił sobie to, że mógł gościć Rosjan. Kochał prawosławnych i wierzył, iż chrześcijaństwo winno oddychać dwoma płucami - zachodnim i wschodnim.

Pewnego razu podarowałem Janowi Pawłowi II Ewangelię w języku starocerkiewno-słowiańskim. Poprosił, bym ją otworzył w dowolnym miejscu i odczytał kilka wersów....

3760

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]