Reklama

Żonglerka liczbami

Żonglerka liczbami

27.11.2007
Czyta się kilka minut
Ratowanie Żydów podczas okupacji wPolsce było przejawem najwyższego heroizmu. Czy wzwiązku ztym temat zaangażowanych wnie Polaków nie zasługuje na więcej szacunku ze strony badaczy? Czy wypada stosować zasadę "im więcej - tym lepiej? Czy mnożenie bohaterskich ratowników nie trywializuje ich postaw?.
Z

Zarówno metoda "statystyki wirtualnej", jaką posłużył się Marcin Urynowicz w artykule ("TP" nr 43/07), jak i sformułowane dzięki niej konkluzje nie mogą pozostać bez odpowiedzi. To nie tylko kwestia rzetelności naukowej, lecz także wagi samego tematu.

"Wirtualnej statystyki" nauczył się Urynowicz od kanadyjskiego historyka Gunnara Paulssona, autora książki "Secret City: The Hidden Jews of Warsaw 1940-1945". Polega ona - najkrócej mówiąc - na wykorzystaniu statystycznego instrumentarium do kreowania quasi-rzeczywistości historycznej. Trudno wyobrazić sobie coś mocniejszego w wymowie, coś bardziej "obiektywnego" i niepoddającego się manipulacji jak twarde liczby. Sęk w tym, że w wywodzie Paulssona to, co ma postać udowodnionej statystycznie tezy, jest tylko hipotezą, osnutą wokół gry z liczbami.

Paulsson twierdzi np., że ponad 40 proc....

10660

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]