Reklama

Ładowanie...

Żonglerka liczbami

27.11.2007
Czyta się kilka minut
Ratowanie Żydów podczas okupacji wPolsce było przejawem najwyższego heroizmu. Czy wzwiązku ztym temat zaangażowanych wnie Polaków nie zasługuje na więcej szacunku ze strony badaczy? Czy wypada stosować zasadę "im więcej - tym lepiej? Czy mnożenie bohaterskich ratowników nie trywializuje ich postaw?.
Z

Zarówno metoda "statystyki wirtualnej", jaką posłużył się Marcin Urynowicz w artykule ("TP" nr 43/07), jak i sformułowane dzięki niej konkluzje nie mogą pozostać bez odpowiedzi. To nie tylko kwestia rzetelności naukowej, lecz także wagi samego tematu.

"Wirtualnej statystyki" nauczył się Urynowicz od kanadyjskiego historyka Gunnara Paulssona, autora książki "Secret City: The Hidden Jews of Warsaw 1940-1945". Polega ona - najkrócej mówiąc - na wykorzystaniu statystycznego instrumentarium do kreowania quasi-rzeczywistości historycznej. Trudno wyobrazić sobie coś mocniejszego w wymowie, coś bardziej "obiektywnego" i niepoddającego się manipulacji jak twarde liczby. Sęk w tym, że w wywodzie Paulssona to, co ma postać udowodnionej statystycznie tezy, jest tylko hipotezą, osnutą wokół gry z liczbami.

Paulsson twierdzi np., że ponad 40 proc....

10660

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny + bilety w prezencie
199,90 zł

298,80 zł 99 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. Teraz do dostępu prezent: 2 bilety kinowe na film „Johnny”!

Dostęp miesięczny
24,90 zł

Przez 31 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]