Zobacz, co w nowym numerze

Raporty o Śląsku i o kolędzie, kłopoty z frankiem i pigułką „dzień po”, rozmowy z Grzegorzem Schetyną i Małgorzatą Halber

21.01.2015

Czyta się kilka minut

Zobacz, co w najnowszym numerze "Tygodnika Powszechnego" (4/2015):

Anna Goc i Marcin Buczek: Górnicy postawili na swoim

Żadna z nierentownych kopalń nie zostanie zlikwidowana. Do końca września w miejsce Kompanii Węglowej ma powstać nowa spółka, do której trafi większość dotychczasowych zakładów tworzących KW. Pozostałe mają zostać przekazane Spółce Restrukturyzacji Kopalń i będą dalej funkcjonować. W przyszłości możliwe jest ich przejęcie przez inwestorów, m.in. z branży energetycznej. Osoby, które chcą odejść z pracy, mogą liczyć na urlopy i odprawy. Nikt nie straci pracy. Na jak długo, o tym obie strony wolą nie mówić.

Szczepan Twardoch: Ślązacy powinni teraz wymyślić samych siebie dla siebie, a nie zastanawiać się nad tym, czy Polska Ślązaków rozumie i docenia, czy nie

Warszawscy mądrale proponują górnikom, by po prostu znaleźli sobie inną pracę, skoro zlikwiduje im się nierentowną kopalnię – mówi „Tygodnikowi” pisarz, autor śląskiej powieści „Drach”. – Nie wiem, czy więcej w tym głupoty, czy pogardy, wiem, że to obrzydliwe.

Prof. Marek Szczepański: Głośniej nad tym Śląskiem

– Zawarte porozumienie to tylko doraźny, dwuletni program naprawczy. Irytuje mnie, że nazywa się go programem restrukturyzacji. Czekam na program dla całego regionu, w tym także dla branży górniczej. Czym ten region ma być. Czy ma być symbolizowany wyłącznie przez strefę ekonomiczną i korporacje, czy wciąż jest miejsce dla górnictwa w fazie konkurencji, czy gasimy kopalnie – mówi prof. Marek Szczepański, kierownik Zakładu Socjologii Rozwoju Uniwersytetu Śląskiego w rozmowie z „Tygodnikiem”. Kim jest dzisiejszy górnik? – Statystycznie legitymują się wykształceniem średnim. Nie, jak było w pierwszych moich badaniach: niepełnym podstawowym, pełnym podstawowym i zasadniczym zawodowym. Doszło do rewolucji edukacyjnej w tej grupie.

Rafał Woś: Nie można być w jednym momencie wolnorynkowcem-górnikożercą, a w drugim oczekiwać, że państwo zrobi coś w sprawie frankowiczów

– Jeszcze w połowie ubiegłego tygodnia przeciętny konsument polskich mediów doskonale wiedział, co jest dobre, a co złe. Dobre są „twarde, ale uczciwe” prawa rynku – a one mówią, że polskie górnictwo jest trwale nierentowne. Zły jest partykularyzm związkowców, którzy nie chcą się pogodzić z realiami: są roszczeniowi i „pajacują”. – Nagle dramatycznie wzrósł kurs franka, co pociąga za sobą podwyżkę raty kredytu hipotecznego dla 550 tys. polskich rodzin. I jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki doszło w polskich mediach do zasadniczej zmiany klimatu. Prawa rynku przestały być takie „nieubłagane”, a partykularyzm stał się nagle cnotą. No bo przecież frankowiczów nie można zostawić samym sobie...

Jarosław Flis sprawdził wyborczy wynik PSL

Wynikająca z tzw. błędu książeczkowego „premia” dla ludowców to tyle, ile wyniosła różnica pomiędzy badaniami exit poll w wieczór wyborów samorządowych a oficjalnymi wynikami – ujawnia w „Tygodniku Powszechnym” Jarosław Flis.

Grzegorz Schetyna: Nie twórzmy nowych relacji z Moskwą

Obecna polityka Rosji to aneksja Krymu i wspieranie separatystów, którzy zestrzeliwują cywilne samoloty – mówi „Tygodnikowi” szef MSZ. – Zamach zdarzył się dwie godziny przed moim spotkaniem z Johnem Kerrym. Wyszliśmy do dziennikarzy i sekretarz stanu wygłosił pierwszy amerykański komentarz w sprawie zamachu (ten obowiązek spadał na niego, bo prezydenta nie było w Waszyngtonie). Miał przygotowane oświadczenie – częściowo po francusku – i dużą wiedzę o tym, co się dzieje. Amerykanie pokazali perfekcję szybkiego reagowania. Europa nie powinna zastanawiać się nad złagodzeniem sankcji wobec Rosji: – Nic się takiego nie stało, by tworzyć nową jakość w relacjach UE–Rosja. Rosja musi dać sygnał, że zmienia swoją politykę. A jej obecna polityka to aneksja Krymu i wspieranie separatystów, którzy zestrzeliwują cywilne samoloty. Na to nie ma zgody.

Piotr Kłodkowski: Islamska wojna domowa

Jedność z paryskiego marszu przeciw terrorowi może trwać krótko. Europa znalazła się pośrodku konfliktu, który trwa wewnątrz islamu. Obecna formuła społeczeństwa wielokulturowego jest skazana na porażkę. Powtarzane dziś mantry o „islamizacji Europy” czy „zwycięskim pochodzie islamu na świecie” sprawiają, że strach przed muzułmanami nabiera apokaliptycznych wymiarów. Obawy o tożsamość Europy, o skutki polityki wielokulturowości i imigracji stają się zasadniczą kwestią w naszej debacie publicznej. A dynamika wzrostu wspólnoty islamskiej w Unii, gdzie mieszka 20 mln muzułmanów (4 proc. populacji), dostarcza argumentów partiom skrajnym. Zyskują one coraz większe poparcie – także wśród klasy średniej, dotąd odpornej na radykalizm.

Artur Sporniak: Tabletka z opóźnionym zapłonem

W Polsce, gdzie od lat toczy się wojna ideologiczna w sprawie regulacji poczęć, można kupić w aptekach bez recepty kontrowersyjną pigułkę. EllaOne stosuje się po stosunku. Oprócz blokowania owulacji, zapobiega ona zagnieżdżeniu się zarodka, jeśli doszło do poczęcia. 7 stycznia Komisja Europejska ogłosiła dyrektywę dopuszczającą tabletkę „dzień po” do dystrybucji bez recepty w całej Unii Europejskiej. Dwa dni później wiceminister zdrowia Sławomir Neumann, poinformował, że nie dotyczy to Polski. 15 stycznia ministerstwo zmieniło zdanie. 16 stycznia pigułka była już dostępna bez recepty np. w aptekach na Podkarpaciu. Jak tłumaczy rzecznik ministerstwa, polski parlament musiałby uchwalić specjalną ustawę zakazującą sprzedaży środka bez recepty, a ponieważ takiej ustawy nie ma, podlegamy decyzjom Unii.

Raport o kolędzie

Ewelina Burda i Mariusz Sepioło: Coroczna wizyta księży wśród parafian nie musi być rutyną ani żmudnym obowiązkiem. Może stać się prawdziwym spotkaniem. Kilkanaście minut niezręcznej rozmowy, zdawkowe wzmianki o pogodzie. Krótka modlitwa, błogosławieństwo domu, wręczenie koperty. Albo: długie rozmowy przy stygnącej herbacie. I żal, że to już koniec. Następna dopiero za rok. Na prowincji kolędowe zwyczaje nie zmieniają się od lat.

O kolędzie w rozmowie z Błażejem Strzelczykiem, mówi także bp. Grzegorz Ryś: - Kolęda to szansa na spotkanie, modlitwę i błogosławieństwo. To jest podstawowy sens kolędy. Księża nie idą po to, żeby kontrolować i przepytywać, ale po to, żeby błogosławić. Po drugie, każde spotkanie z księdzem może być wylaniem swoich żali na Kościół. To może być wcale niezły początek do poważnej rozmowy o wierze.

Kalina Błażejowska: Debiutantka. Portret Małgorzaty Halber

Znana z telewizji muzycznej Viva dziennikarka, autorka internetowego komiksu „Bohater”, napisała powieść o depresji i nałogach. „Najgorszy człowiek na świecie”, to najmocniejszy debiut na horyzoncie. „Nie wiem, od czego zacząć. Standardowo zaczyna się tak: »mam na imię Krystyna, jestem alkoholiczką i narkomanką«”. To pierwsze zdania książki. „Od razu mogę uspokoić, że niby wydawnictwo sprzedaje to jako powieść, ale są rzeczy, których się nie da wymyślić, a ja w wymyślaniu w ogóle jestem słaba, tak naprawdę to jest literatura faktu”. To wpis, który Halber zamieściła niedawno na Facebooku. W rozmowie z „Tygodnikiem Powszechnym” Halber opowiada o sześcioletnim, trudnym procesie pisania książki, a także o własnym wychodzeniu z nałogów i zmaganiu z depresją.

Anna Śmigulec: Grzegorz Turnau, siedem widoków i jeden remont

W najnowszej płycie Grzegorza Turnaua niezwykłych jest kilka rzeczy. Na przykład historia, od której się wszystko zaczęło. Zaczęło się od XIX-wiecznych malowideł, które współpracujący z Turnauem oboista Mariusz Pędziałek odkrył w swoim mieszkaniu. Przedstawiały siedem widoków w drodze do Krakowa – i tak właśnie Turnau zatytułował swoją nową płytę. – Pracowaliśmy w tempie – tłumaczy Turnau. – Nocna poczta, nocny pomysł, szybka koncepcja, jakaś melodia rodziła się naprędce... Przypominało mi to czasy Piwnicy pod Baranami.

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]