Zobacz, co w nowym numerze

Nowy terroryzm, nowa geografia Kościoła i nowe horyzonty Układu Słonecznego. Także: reportaż o dzieciach biorących narkotyki i o zwykłym lekarzu rodzinnym.

14.01.2015

Czyta się kilka minut

Tygodnik Powszechny 3/2015
Okładka „Tygodnika Powszechnego” 3/2015

Zobacz, co będzie można przeczytać w nowym numerze „Tygodnika Powszechnego” (3/2015):

Temat Tygodnika

Raport: Terror trzeciej generacji. Nowa strategia dżihadystów w Europie

Marcin Żyła: Ktoś będzie następny
Mamy do czynienia z nową wojną z islamskim terroryzmem. Tym razem na ulicach europejskich miast: dziś Paryża, jutro może Londynu czy Berlina. Czy można jej zapobiec? Terroryści, dotąd kojarzeni z zamachami bombowymi, dziś staranniej wybierają cele: atakują żołnierzy czy polityków, a także np. rysowników oskarżanych o lżenie islamu, jak również konkretne instytucje. Przybywa ataków dokonywanych przez tzw. samotne wilki – ludzi działających w pojedynkę lub w małych grupach. W ciągu najbliższych 3–5 lat ataki terrorystyczne w Europie będą najczęściej przybierać postać zamachów bombowych bądź napaści z użyciem broni palnej.

Maciej Sankowski: Polska umiarkowanie bezpieczna
Z jednej strony, terroryści wybierają takie cele, które oprócz śmierci, strachu i paniki gwarantują odpowiedni poziom rozgłosu medialnego. Ale czy to oznacza, że Polska jest wolna od zagrożeń? Zdecydowanie nie. W 2003 r. ABW we współpracy ze służbami innych państw prowadziła sprawę o kryptonimie „Miecz”. Była to pierwsza tego typu operacja w Polsce, wymierzona w ekstremistów islamskich, planujących zamachy w naszym kraju podczas świąt Bożego Narodzenia. Zagrożenie było realne. Z kolei w 2012 r. terroryści wykorzystali Polskę jako miejsce zakupu i kanał przerzutowy części ładunków wybuchowych, użytych potem w ataku na izraelskich turystów w bułgarskim Burgas. Innymi słowy: współcześni terroryści doskonale wiedzą, gdzie leży Polska.

Wiara

Ks. Andrzej Draguła: Nowa geografia Kościoła
Kościół jest wieczny, ale w Ewangelii nie ma nic o tym, że musi przetrwać np. w Polsce. Ewangelia pielgrzymuje. Ostatnie nominacje kardynalskie papieża przez wielu zostały uznane za jego kolejną rewolucję w Kościele. Bardziej jednak niż rewolucję trzeba w tym widzieć usankcjonowanie kościelnego status quo – przekonuje ks. Andrzej Draguła. Spośród 15 nowych kardynałów elektorów jedynie jedna trzecia to Europejczycy. „To wcale nie jest nowe zjawisko, że Kościół obumiera w jednych miejscach, a w innych się odradza. Być może należy to do jego natury. Wbrew naszym przyzwyczajeniom – nie musi być tak bardzo europejski.”

Kraj

Piotr Litka i Przemysław Wilczyński: Żywot lekarza rodzinnego
Odpowiedzialność etyczna za to, co się stało, spada na zarządcę. A zarządcą jest minister zdrowia – mówi o lekarskich protestach Wojciech Klimaszewski, współwłaściciel NZOZ z Janikowa. Oto dzień z życia zwykłego lekarza rodzinnego. Z dala od stolicy.
– Dlaczego złożył pan podpis już 30 grudnia?
– Ze strachu.
– Przed czym?
– Przed medialną presją. Ale też pod presją szantażu ze strony rządu. Wyszło przecież rozporządzenie, że wszystkie podmioty, które nie podpiszą umów do tego terminu, muszą na nowo układać listy pacjentów. To byłaby biurokratyczna katastrofa. Budowanie od początku tożsamości placówki. Więc podpisałem.

Piotr Nesterowicz: Młodzi dopaleni
Co piąty uczeń szkoły ponadgimnazjalnej zażywał narkotyki. Co dziesiąty w ostatnim miesiącu. „Czternasta, w domu pusto, mama wracała późnym popołudniem. Z plastykowej butelki odciąłem denko. Spakowałem ją do plecaka i rowerem pojechałem nad rzekę. Maciek już był, jego czarny motor stał na łączce. Zsunąłem się po stromym brzegu. Wyciągnąłem butelkę. Zrobiliśmy tłoka. Tłok powstaje z dwóch plastykowych butelek. W pierwszej odcinasz szyjkę, w drugiej denko. Do pierwszej wlewasz wodę i wsuwasz drugą. W jej zakrętce wydłubujesz otwór, wkładasz fifkę i ciasno zaklejasz. Zapalasz i czekasz, aż w środku zbierze ssię dym. Wtedy odkręcasz zakrętkę, pochylasz się nad otworem, dociskasz jedną butelkę do drugiej i wdychasz dym”.

Świat

Teresa Stylińska: Wielka grecka niewiadoma
Europa przyzwyczaja się do myśli, że po pięciu latach kryzysu na czele Grecji stanie lider skrajnej lewicy. Ale greccy radykałowie nie są już tak radykalni, a Unia nie boi się już „Grexitu”. Pięć lat kryzysu i wyrzeczeń pozbawiły ich nie tylko nadziei, ale też złudzeń. Nie ufają większości dawnych partii, odrzucają starych polityków. Wielu chce zostać przy euro, ale wcale niemało uważa, że rozsądniejszy byłby powrót do drachmy. Mają poczucie, że zmiany i reformy, tak dotkliwe dla tysięcy greckich rodzin, w gruncie rzeczy nie wyprowadziły kraju na dobrą drogę. Dlatego karty rozdaje dziś SYRIZA: Koalicja Radykalnej Lewicy. Istnieje zaledwie 10 lat i idzie jak burza.

Monika Andruszewska: Święta noc pod Donieckiem. Reportaż z Pisków koło donieckiego lotniska
Na wschodniej Ukrainie trwa wojna. Nie przerwały jej prawosławne i greckokatolickie święta Bożego Narodzenia. Strzały umilkły tylko chwilę, na czas nabożeństwa.

Historia

Mikołaj Mirowski: Rosja w pułapce wiecznej tajemnicy
Wielu ludzi z Zachodu uważa, że właściwy Rosji sposób widzenia świata, jej intelektualno-kulturowy background, nadal czyni z niej zagadkę niezrozumiałą i nieprzeniknioną. Czy to prawda? Czy faktycznie rosyjska historia jest rozdarta, intuicyjna i zbudowana z paradoksów?

Nauka

Wojciech Brzeziński: Karzeł z rubieży Układu Słonecznego
Po dziewięciu latach do finału zbliża się misja sondy New Horizons, która ma zbadać jeden z najbardziej tajemniczych obiektów Układu Słonecznego. Chodzi o Asteroidę 134340. Lepiej znaną jako Pluton. Kiedy sonda New Horizons wyruszała w swoją podróż, jej cel był ostatnią niezbadaną planetą Układu Słonecznego. Ale sonda wyruszyła na spotkanie planety, doleci zaś do planety karłowatej. W międzyczasie Pluton został zdegradowany. Gdy został odkryty, podejrzewano, że to planeta wielkości Ziemi. Okazał się planetarną drobinką, pięciokrotnie mniejszą i pięciusetkrotnie lżejszą od Ziemi. W dodatku jest też planetarnym dziwakiem. Jego orbita jest bardzo wydłużona i leży pod kątem w stosunku do pozostałych. Przez kilkadziesiąt lat z każdego, trwającego prawie ćwierć milenium roku znajduje się bliżej Słońca niż Neptun.

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]