Reklama

Znawca trzecich wyjść

Znawca trzecich wyjść

18.12.2009
Czyta się kilka minut
Zawsze swój i osobny. Wierny przyjaciel, ale gotowy do odejścia. Na pierwszy rzut oka wygląda jak wcielenie dobroci, ale nadal śpiewa gorzkie, pozbawione złudzeń słowa.
Jacek Kleyff, garderoba w Centralnym Basenie Artystycznym, Warszawa, 8 grudnia 2009 r. /fot. Kuba Dąbrowski
D

Dom stoi w centralnej Polsce, półtora kilometra od linii kolejowej spinającej granice z Białorusią i Niemcami. W tym wyraźna wypukłość terenu, przez geografów nazywana Wysoczyzną Kałuszyńską, łagodnym zboczem zsuwa się na wschód.

Warszawa leży 70 kilometrów dalej. Z okien budynku widać pełną oddechu przestrzeń, w tym miejscu ciśnienie stolicy przestaje być wyczuwalne - odległe pola, wieś i las wyglądają na skomponowane w odpowiednich proporcjach. Ludzi brak, samotny człowiek przejeżdża na rowerze. Wschody słońca podane jak na talerzu, w czerwcu na lewo, nad eternitowymi dachami wioski, w grudniu daleko nad ścianą lasu. Zaś sam dom, ech, to jest dom jak z marzeń Wojciecha Bellona, choć budulec inny. Niewielki, wzorowany na tradycyjnej architekturze drewnianej tej części Mazowsza. Modrzewiowe deski, odpowiednio wysezonowane, zielone ramy okienne, czerwona...

22447

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]