Reklama

Zero tolerancji

Zero tolerancji

17.05.2011
Czyta się kilka minut
Watykan wprowadza nowe procedury mające służyć przeciwdziałaniu i wykrywaniu nadużyć seksualnych księży wobec nieletnich.
C

Chodzi m.in. o dłuższy czas upływający do przedawnienia sprawy, możliwość zniesienia przedawnienia, pomoc dla ofiar i ich rodzin, współpracę z władzami cywilnymi. Okólnik Kongregacji Nauki Wiary ma być dla światowych episkopatów podstawą do przygotowania własnych wytycznych, dopasowanych do lokalnych warunków. Jeżeli biskupi takie dokumenty już stworzyli, mają je zweryfikować w świetle zapisów okólnika. Dokument ukazuje się rok po zatwierdzeniu przez Benedykta XVI zaktualizowanego motu proprio "Sacramentorum sanctitatis tutela" (ogłoszonego przez Jana Pawła II w 2001 r.), które zawiera m.in. normy postępowania w tego typu przypadkach.

Kongregacja zachęca, by do pracy nad wytycznymi zostali włączeni także przełożeni zakonni. Każdy episkopat ma przesłać do Kongregacji kopię swoich "Wytycznych" do końca marca 2012 r.

Okólnik przypomina, że biskup...

6808

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]