Reklama

Zero tolerancji

Zero tolerancji

17.05.2011
Czyta się kilka minut
Watykan wprowadza nowe procedury mające służyć przeciwdziałaniu i wykrywaniu nadużyć seksualnych księży wobec nieletnich.
C

Chodzi m.in. o dłuższy czas upływający do przedawnienia sprawy, możliwość zniesienia przedawnienia, pomoc dla ofiar i ich rodzin, współpracę z władzami cywilnymi. Okólnik Kongregacji Nauki Wiary ma być dla światowych episkopatów podstawą do przygotowania własnych wytycznych, dopasowanych do lokalnych warunków. Jeżeli biskupi takie dokumenty już stworzyli, mają je zweryfikować w świetle zapisów okólnika. Dokument ukazuje się rok po zatwierdzeniu przez Benedykta XVI zaktualizowanego motu proprio "Sacramentorum sanctitatis tutela" (ogłoszonego przez Jana Pawła II w 2001 r.), które zawiera m.in. normy postępowania w tego typu przypadkach.

Kongregacja zachęca, by do pracy nad wytycznymi zostali włączeni także przełożeni zakonni. Każdy episkopat ma przesłać do Kongregacji kopię swoich "Wytycznych" do końca marca 2012 r.

Okólnik przypomina, że biskup...

6808

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]