Reklama

Zdrowie i pobożność

Zdrowie i pobożność

28.06.2021
Czyta się kilka minut
Wbrew doniesieniom konserwatywnych mediów na uniwersytecie w Bergen nie udowodniono, że bezpieczniej jest przyjmować komunię do ust niż na rękę. Skąd się wzięło całe zamieszanie?
Komunia udzielana na rękę w kościele Matki Boskiej Jasnogórskiej na Widzewie w Łodzi. Marcin Stępień / Agencja Gazeta
P

Po zniesieniu dyspens wraz z wiernymi powraca do polskiego Kościoła spór o sposób przyjmowania komunii. W połowie czerwca konserwatywne media katolickie – m.in. „Nasz Dziennik”, Radio Maryja, a nawet świeckie „Do Rzeczy”, powołując się na wyniki badań naukowych prowadzonych na Wydziale Nauk Biologicznych norweskiego uniwersytetu w Bergen, ogłosiły, że komunia przyjmowana do ust i w postawie klęczącej jest najbezpieczniejsza. Informacja ta jest powielana na Facebooku, forach internetowych, a także w niektórych parafiach. Nietypowe jak na zsekularyzowaną Norwegię badania naukowe i zaskakujący ich wynik skłania do wykonania manewru „sprawdzam”.

Czy to przełom?

Konserwatywne anglojęzyczne media katolickie, promujące ryt łaciński i często krytyczne wobec praktyk wprowadzonych przez Sobór Watykański II, np. churchmilitant.com i gloria.tv, piszą o przełomowym studium o...

7067

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

"Konserwatywne anglojęzyczne media katolickie, promujące ryt łaciński i często krytyczne wobec praktyk wprowadzonych przez Sobór Watykański II, np. (...) gloria.tv" Za pozwoleniem, gloria.tv to putinowska szczekaczka ucharakteryzowana na portal katolicki. Więcej informacji tutaj: https://jedyniesluszne.home.blog/2018/09/06/czy-rosja-wspiera-polskich-antyszczepionkowcow/

Dziękuję za zwrócenie uwagi na kuriozum medium występującego pod nazwą gloria.tv. Niektóre media z nurtu ultrakonserwatywnego publikują tak przedziwne teksty, że przydałoby się jakieś śledztwo dziennikarskie. Natomiast nie ma usprawiedliwienia dla bezmyślnego powielania wyrwanych z kontekstu informacji, ubarwiania ich i manipulowania akademickim tekstem, który miał zupełnie inny cel. Brak przyjęcia odpowiedzialności za to co się powtarza na ambonach, to jest co najmniej lenistwo intelektualne.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]