Reklama

Zatarte tryby korupcji

Zatarte tryby korupcji

04.09.2005
Czyta się kilka minut
Korupcyjny system w Azerbejdżanie był akceptowany przez społeczeństwo, dopóki żył stary prezydent Gajdar Alijew, który hamował chciwość swoich ludzi. Pod rządami jego syna Ilhama ustrój chwieje się, bo zabrakło silnej władzy. Urzędnicy nie czują nad głowami autokratycznej pięści, zaczęli łupić naród bez opamiętania.
U

Utrapieniem Baku są srebrne policyjne passaty. Jeżdżący nimi funkcjonariusze biorą dwa razy więcej niż ich koledzy w starych żiguli. Zachłanność narusza kruchą równowagę. Korupcja nie jest w Azerbejdżanie plagą, ale ustrojem państwa.

Rząd kupił 250 srebrnych passatów wiosną, w ramach modernizacji policji. Wozy “sprywatyzowali" lokalni komendanci. Dziś przynoszą im niezłe zyski.

Na Kaukazie ważnym elementem życia społecznego jest prestiż. Eto oczien’ prestiżno to najlepsza reklama wszystkiego - począwszy od samochodu, ubrań, a na kiełbasie skończywszy. Azerowie płacą trzykrotnie więcej za produkty żywnościowe, jeśli pochodzą z “prestiżnego" magazynu. Funkcjonariusz jeżdżący passatem awansuje w nieformalnej hierarchii i patrzy z góry na kolegę w postsowieckim gracie.

Za prestiż trzeba płacić, dlaczego państwo miałoby fundować...

10893

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]