Reklama

Zapasy wokół tarczy

Zapasy wokół tarczy

19.05.2008
Czyta się kilka minut
Od mniej więcej dwóch lat Warszawa negocjuje z Waszyngtonem warunki, na których rząd USA miałby zbudować w Polsce jeden z elementów tarczy antyrakietowej.
Z

Z polskiego punktu widzenia negocjacje przeszły w tym czasie od "niemal pewnego porozumienia" przez "stawianie nowych żądań" aż do obecnego "nam się nie śpieszy". Każdej z tych faz towarzyszyła inna strategia strony amerykańskiej. Najpierw była "retoryka strategicznego partnerstwa", którą następnie zdominowało poczucie "rozczarowania i irytacji", a w końcu taktyka kontrolowanych przecieków pod hasłem "zbudujemy gdzie indziej". W minionym tygodniu mogliśmy zatem przeczytać w prasie, że USA rozważą alternatywne lokalizacje, jeśli Warszawa będzie przeciągać negocjacje - co spotkało się z odpowiedzią premiera Tuska, że nie jest usatysfakcjonowany amerykańską ofertą.

Dla wielu obserwatorów polsko-amerykańskie zapasy w sprawie tarczy są symbolem twardości negocjacyjnej Polski i amerykańskiego skąpstwa. Dla mnie są przede wszystkim świadectwem pata, w jakim znalazły...

1758

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]