Reklama

Ładowanie...

Zaoceaniczna podróż Schulza

17.12.2012
Czyta się kilka minut
W zamykającym „Sanatorium pod Klepsydrą” opowiadaniu pt. „Ostatnia ucieczka ojca” pojawia się marginalna informacja na temat jednej z kluczowych postaci Schulzowskiego świata.
„Projekt Szpilki” i Księga Multimedialna instalacja Anny Kaszuby-Dębskiej
C

Chodzi o służącą Adelę, która – jak informuje nas narrator – pewnego dnia wyruszyła do Ameryki, by zacząć tam wszystko od początku. Decyzję podjęła w „zatraconym okresie zupełnego rozprzężenia”, którą to frazą Schulz określa czas upadku opisywanej przez siebie rodziny, jej interesów, a wreszcie otaczającej ją rzeczywistości. „Mówiono, że okręt, którym płynęła [Adela], zatonął i wszyscy pasażerowie stracili życie. Nie sprawdzi-liśmy nigdy tej pogłoski, wieść o dziewczynie zaginęła, nie słyszeliśmy już więcej o niej”.
Niestrudzony badacz Schulzowskiej prozy Jan Gondowicz odnalazł jej imię na liście pasażerów Titanica. To zapewne zbieg okoliczności, ale jakże szczęśliwy – oto bohaterka Schulza (w ślad za swym pierwowzorem?) podejmuje próbę ucieczki ze starego świata i trafia na pokład statku, które-go katastrofa stanie się z czasem symbolem upadku nowoczesności z jej marzeniami o...

3307

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Tygodnik espresso
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. Kup Tygodnik espresso i zacznij dzień od spokoju.

Dostęp roczny
199,90 zł

298,80 zł 99 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]