Reklama

Zamknięte pokoje

Zamknięte pokoje

18.12.2005
Czyta się kilka minut
Ten film po prostu trzeba zobaczyć. Trzy pokoje melancholii to wyjątkowy przypadek w dzisiejszym kinie dokumentalnym, skażonym telewizyjną doraźnością i niechlujną estetyką. Prawdziwe arcydzieło dokumentalnej formy.
D

Doświadczona fińska dokumentalistka Pirjo Honkasalo przez cztery lata jeździła do Rosji, by nakręcić film o wojnie czeczeńskiej. Do ogarniętych wojną republik kaukaskich przedzierała się często nielegalnie, nie bacząc na represje ze strony rosyjskich władz.

Nie chodziło jej jednak o kolejny film dokumentujący rosyjsko-kaukaski klincz. Takich filmów powstają co roku dziesiątki. W samej tylko Polsce jest grupa znakomitych i odważnych realizatorów, którzy od lat zajmują się tamtą tematyką, by wspomnieć Krystynę Kurczab-Redlich czy Marcina Mamonia i Mariusza Pilisa. Dla Honkasalo celem stało się znalezienie poetyckiego ekwiwalentu dla tej opowieści. Nie chodziło jej o pustą estetyzację tragicznych zdarzeń. Swoimi bohaterami uczyniła najsłabszych: rosyjskie i czeczeńskie dzieci, istoty doświadczone, ale jeszcze nieskażone wojną - i to właśnie z ich czystej, “...

4440

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]