Reklama

Ładowanie...

Zamieszkać z Bogiem

08.12.2009
Czyta się kilka minut
Liturgia, święta służba publiczna, znajduje się w sercu życia Kościoła. Wszystko do niej zmierza i wszystko z niej wynika. Jest wspólnym życiem Boga z ludźmi. Kościół, jako miejsce, w którym rzeczywiście mieszka Bóg, żeby dobrze spełniać swoją funkcję, nie może być zbiorem niezależnych detali - musi chronić "dynamiczną relację scalającą różne punkty celebracji".
Architektura i liturgia - okładka książki Louisa Bouyera
D

Dla jakości liturgii nieobojętna jest kościelna architektura. Namysł nad nią podjął Louis Bouyer, francuski teolog katolicki, oratorianin, konsultant ds. liturgii podczas Soboru Watykańskiego II. Dzięki wydawnictwu Astraia możemy poznać jego krótką, ale fundamentalną książkę "Architektura i liturgia" (wydaną pod patronatem "TP"). Praca z 1967 r. nie straciła na aktualności: patrząc na świątynie powstałe w Polsce w ostatnich dekadach, trzeba przyklasnąć obronie rozumienia kościoła jako miejsca rozmowy Boga z ludźmi.

Teolog nie jest obrońcą źle pojmowanej tradycji: "Najczęściej budynki kościelne machinalnie, nieudolnie i bez głębszego zrozumienia powielają modele z przeszłości" - pisze. Autor popiera odprawianie Mszy św. nie tyle "tyłem do ludu", co "przodem do Boga". Krytykuje podział świątyni na nawy, dzielące wspólnie zgromadzonych. Bouyer nie jest ani...

2329

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Black Friday: Dostęp 18-miesięczny
199,90 zł

540 zł 340 zł taniej w ofercie Black Friday (pół roku w prezencie)
Aż 547 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]