Reklama

Zamieszkać z Bogiem

Zamieszkać z Bogiem

08.12.2009
Czyta się kilka minut
Liturgia, święta służba publiczna, znajduje się w sercu życia Kościoła. Wszystko do niej zmierza i wszystko z niej wynika. Jest wspólnym życiem Boga z ludźmi. Kościół, jako miejsce, w którym rzeczywiście mieszka Bóg, żeby dobrze spełniać swoją funkcję, nie może być zbiorem niezależnych detali - musi chronić "dynamiczną relację scalającą różne punkty celebracji".
Architektura i liturgia - okładka książki Louisa Bouyera
D

Dla jakości liturgii nieobojętna jest kościelna architektura. Namysł nad nią podjął Louis Bouyer, francuski teolog katolicki, oratorianin, konsultant ds. liturgii podczas Soboru Watykańskiego II. Dzięki wydawnictwu Astraia możemy poznać jego krótką, ale fundamentalną książkę "Architektura i liturgia" (wydaną pod patronatem "TP"). Praca z 1967 r. nie straciła na aktualności: patrząc na świątynie powstałe w Polsce w ostatnich dekadach, trzeba przyklasnąć obronie rozumienia kościoła jako miejsca rozmowy Boga z ludźmi.

Teolog nie jest obrońcą źle pojmowanej tradycji: "Najczęściej budynki kościelne machinalnie, nieudolnie i bez głębszego zrozumienia powielają modele z przeszłości" - pisze. Autor popiera odprawianie Mszy św. nie tyle "tyłem do ludu", co "przodem do Boga". Krytykuje podział świątyni na nawy, dzielące wspólnie zgromadzonych. Bouyer nie jest ani...

2329

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]