„Zamieszanie i niejasności”

Poniżej drukujemy pełną odpowiedź Stolicy Apostolskiej na list biskupów amerykańskich z dnia 26 czerwca 2002 r., w którym prosili oni o recognitio (zgodę) na stosowanie polityki „zera tolerancji” (czyli odsuwania od pełnienia misji duszpasterskiej) wobec księży i urzędników kościelnych podejrzanych o seksualne wykorzystywanie nieletnich.

27.10.2002

Czyta się kilka minut

Stolica Apostolska chciałaby przede wszystkim przekazać wyrazy pełnej solidarności z Biskupami Stanów Zjednoczonych w stanowczym potępieniu seksualnych występków wobec nieletnich. Jesteśmy głęboko zaniepokojeni przykrą sytuacją, jaka powstała w ciągu ostatnich miesięcy w Kościele w Stanach Zjednoczonych. Stolica Apostolska chciałaby wesprzeć wysiłki Konferencji Episkopatu i pomóc Biskupom w rozwiązaniu tych trudnych kwestii.

Wykorzystywanie seksualne nieletnich jest szczególnie odrażające. Głęboko poruszona cierpieniem ofiar i ich rodzin, Stolica Apostolska wspiera amerykańskich biskupów w ich staraniach zmierzających do stanowczego zapobieżenia seksualnym występkom niewielkiej liczby spośród tych, którzy służą lub pracują na rzecz Kościoła. Ta niewielka grupa nie może położyć cienia na „ogromnym duchowym, ludzkim i społecznym dobru, będącym wynikiem obecnych i przeszłych działań zdecydowanej większości księży i ludzi wierzących w Stanach Zjednoczonych” (Jan Paweł II, Przemówienie do Kardynałów i Prezydium Konferencji Episkopatu Stanów Zjednoczonych, 23.04.2002)

Stolica Apostolska akceptuje wysiłki, jakie włożyli biskupi Stanów Zjednoczonych w opracowaniu „Zasad” i wytycznych zawartych w „Karcie Biskupów na Rzecz Ochrony Dzieci i Nieletnich” (zwanej dalej „Kartą”) w ochronę nieletnich i zapobieżenie przypadkom podobnego wykorzystywania w przyszłości. Takie działania powinny również być pomocne w zachowaniu i przywróceniu zaufania wiernych do swych pasterzy.

Jednak pomimo wszystkich tych wysiłków zastosowanie polityki przyjętej na Plenarnym Zgromadzeniu w Dallas może być źródłem zamieszania i dwuznaczności. „Zasady” i „Karta” zawierają postanowienia, które w pewnych aspektach są trudne do pogodzenia z powszechnym prawem Kościoła. Poza tym doświadczenia ostatnich kilku miesięcy pokazały, że terminologia tych dokumentów jest czasami niejasna i nieprecyzyjna, a przez to trudna do zinterpretowania. Niejasności dotyczą również sposobu, w jaki procedury zapisane w „Zasadach” i „Karcie” mają być zastosowane łącznie z wymogami Kodeksu Prawa Kanonicznego i Motu proprio ,,Sacramentorum sancitas tutela” (AAS 93,2001, str. 787).

Z tych powodów zdecydowano, że przed przyznaniem recognitio właściwym będzie skupienie się na dalszych rozważaniach i ponownym przeglądzie „Zasad” i „Karty”. W celu ułatwienia tych prac Stolica Apostolska proponuje powołanie Komisji Mieszanej. W jej skład wejdą biskupi, którzy należą do Konferencji Episkopatu Stanów Zjednoczonych, oraz czterech reprezentantów urzędów Stolicy Apostolskiej, które mają bezpośrednie kompetencje w rozstrzyganiu spraw tego typu: Kongregacji Doktryny Wiary, Kongregacji ds. Biskupów, Kongregacji ds. Duchowieństwa i Papieskiej Rady ds. Interpretacji Teksów Prawnych.

W imieniu wszystkich urzędów zaangażowanych w tę sprawę, oczekuję na Waszą odpowiedź. Modlę się za waszą ważną misję służenia Konferencji Biskupów Katolickich Stanów Zjednoczonych.

Abp Giovanni Battista Re
Prefekt Kongregacji ds. Biskupów
Tłum. BM

„TP” nr 43/2002

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]