Reklama

Zagwarantować zagwarantowane

Zagwarantować zagwarantowane

02.02.2003
Czyta się kilka minut
Rząd Leszka Millera, zgodnie z propozycją Episkopatu, negocjuje z Unią Europejską dołączenie do traktatu akcesyjnego klauzuli, która zagwarantuje suwerenność polskiego prawa dotyczącego aborcji. Decyzja zapadła późno - na tydzień przed zamknięciem traktatu, ale taki zapis być może sprawi, że spór o aborcję nie wpłynie na wynik unijnego referendum. Feministki i Unia Pracy są innego zdania.
O

Oficjalnie koncepcja aneksu została przedstawiona przez Kościół 20 stycznia podczas spotkania Komisji Wspólnej Rządu i Episkopatu. Biskupi zaproponowali zapis, mający gwarantować niezależność rodzimego prawa o ochronie życia „od momentu poczęcia do naturalnej śmierci” od decyzji Unii Europejskiej. Taka klauzula, przekonywał abp Józef Życiński, „rozwiałaby obawy tych, którzy spodziewają się że po akcesji z UE podstawowe wartości byłyby zagrożone”.

Rząd, jak się wydaje, prośbę Kościoła przyjął.

Maltański protokół
Prawo europejskie nie mówi nic na temat aborcji - w kwestiach kultury i moralności obowiązuje w Unii nadrzędność ustawodawstwa poszczególnych krajów członkowskich. Co prawda Parlament Europejski od czasu do czasu na wniosek socjalistów i organizacji feministycznych zaleca legalizację aborcji, lecz jego rezolucje nie mają znaczenia...

13660

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]