Reklama

Ładowanie...

Zagubiony list

Zagubiony list

27.07.2003
Czyta się kilka minut
W “TP" nr 28/03 prof. Danuta Michałowska zamieściła list, w którym przypomina, jak to kiedyś w maju 1945 r. studenci Uniwersytetu Jagiellońskiego urządzili wiec w obronie Mieczysława Małeckiego i wystosowali rodzaj listu otwartego do społeczeństwa, który zamierzali opublikować w “Dzienniku Polskim". List się nie ukazał i pani profesor przypuszcza, że utknął w archiwum gazety. Mam kserokopię owego listu studentów do rektora UJ o następującej treści:
K

Kraków, dnia 30 kwietnia 1945. DO JEGO MAGNIFICENCJI REKTORA UNIWERSYTETU JAGIELLOŃSKIEGO. Dowiedzieliśmy się z prasy o zawieszeniu w czynnościach Profesora Mieczysława Małeckiego z powodu zarzutów stawianych Mu w związku z Jego działalnością w okresie okupacji. Profesor Małecki, jako organizator tajnego nauczania uniwersyteckiego w Krakowie i ukochany przez nas kierownik kursów akademickich, był dla nas wzorem obywatela i Polaka, a zarzuty stawiane mu w tym zakresie są dla niego wielką krzywdą, a przez nas zostały boleśnie odczute. Prosimy przeto Waszą Magnificencję o użycie Swego autorytetu w obronie opinii naszego ukochanego profesora. W imieniu młodzieży studiującej na Tajnym Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie w okresie okupacji: [tu następuje blisko 70 podpisów, w większości czytelnych, wśród nich: Andrzej Deskur, Antoni Franaszek, Zbigniew Gołąb, Władysław Macharski, Maria Michałowska, Stefan Płażek, Józef Trojanowski, Krystyna Turowicz - AL].

Oryginał listu posiada prof. Andrzej Małecki, syn Mieczysława. Nie wiem, jaki związek ma cytowany list z tym, o którym pisze Danuta Michałowska. W każdym razie wart jest przypomnienia.

ALEKSANDER LITEWKA (Kraków)

Inne materiały na ten temat znajdują się na www.tygodnik.com.pl/tematy/kolaboranci

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]