Reklama

Ładowanie...

Zadziwiony jestem Bogiem

04.07.2004
Czyta się kilka minut
Przygotowując się do kapłaństwa wielokrotnie słyszałem, że głosiciel jest narzędziem w ręku Boga; że nie od zdolności retorycznych, ale od tchnienia Ducha Świętego zależy moc jego przepowiadania. Na pamięć znam historię św. Jana Vianney, który na ambonie jąkał się, ale pod wpływem jego nieporadnego mówienia ludzie spotykali Boga. Słyszałem o Franciszku Salezym, który nie zrezygnował z głoszenia rekolekcji, mimo że słuchała go tylko jedna osoba. Doskonale zdaję sobie sprawę, że jako duszpasterz powinienem być przezroczysty, nie szukać swojej wygody, ale ogłaszać, że przybliżyło się królestwo Boże, oraz schodzić na manowce za jedną zagubioną owcą.
-

---ramka 333282|prawo|1---Wszystko to wiem, ale boleśnie doświadczam swojej pychy, gdy obserwuję, ilu ludzi przyszło w pierwszym dniu głoszonych przeze mnie rekolekcji, a ilu w drugim i w trzecim. Wcale nie jest mi obojętne, czy moje kazanie ktoś pochwali, czy stwierdzi, że nudziłem. Staram się modlić za tych, do których mówię, usuwać w cień, ale to nie do końca pomaga. Cieszę się, gdy ludzie po rozmowach ze mną przełamują się i zaczynają nawiązywać bliższy kontakt z Panem Jezusem, a tracę humor, gdy wzruszają ramionami. Niestety, nie są to myśli, które wypływają jedynie z troski o ich dusze. Wolę nawracać nawróconych, być fajnym facetem, nie mówić o sprawach trudnych, nie stawiać wymagań, bardziej dbać o to, by było miło, niż by było prawdziwie.

Rozglądam się wokół i widzę, że wspólnota mojego Kościoła nie jest wolna od podobnych pokus. Wątpię, czy więcej...

2345

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]