Reklama

Ładowanie...

Zacznijmy lepiej uczyć studentów

24.10.2004
Czyta się kilka minut
Gdy dojdzie do uchwalenia ustawy o szkolnictwie wyższym, prawdopodobnie będzie ona obowiązywać kilkanaście lat. Mimo to, i chociaż dotyczy najżywotniejszych spraw nauki w Polsce, nie wzbudziła zainteresowania środowiska naukowego. Senaty szkół wyższych, z wyjątkiem jednego, nie dyskutowały nad projektami. Sprawą nie zajęły się też media.
-

---ramka 340262|prawo|1---W styczniu tego roku “The Economist" zamieścił artykuł o szkolnictwie wyższym, zawierający m.in. ranking najlepszych uniwersytetów na świecie. Główna teza brzmi: “Unikajmy systemu państwowego, jednorodnego, popierajmy różnorodność i niezależność". Artykuł ostrzega przed systemem, który “bardziej pasuje do sowieckiego systemu centralnego planowania niż do współczesnej demokracji". Trudno nie pomyśleć w takiej sytuacji o złożonych w Sejmie dwóch projektach nowej ustawy o szkolnictwie wyższym.

Jeden przygotował zespół powołany przez prezydenta, złożony z obecnych i byłych rektorów; drugi, poselski, jest modyfikacją projektu Krajowej Sekcji Nauki NSZZ “Solidarność". Projekt poselski kładzie nacisk na zniesienie habilitacji, projekt prezydencki na ustawowe umocowanie licznych ciał zarządzających życiem akademickim i centralizację decyzji...

14713

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]