Reklama

Za tysiąc dolarów

Za tysiąc dolarów

15.05.2007
Czyta się kilka minut
Niezauważalnie, bez zainteresowania mediów i rozgłosu, przeciętna polska płaca miesięczna przekroczyła 1000 dolarów. Coś niewyobrażalnego kilkanaście lat temu, teraz nie zwróciło niczyjej uwagi. Może dlatego, że częściej przeliczamy zarobki i ceny na euro?.
W

W marcu średnie miesięczne wynagrodzenie pracującego Polaka wyniosło ponad 2800 zł, a w kwietniu kurs dolara spadł poniżej 2,80 zł. Szybki wzrost płac oraz systematyczne umacnianie polskiej waluty mają wspólne źródło, jakim jest znakomita koniunktura ekonomiczna - ubiegłoroczny wzrost coraz szybciej rozwijającej się polskiej gospodarki przekroczył 6 proc., a według szacunków tegoroczny będzie jeszcze większy. W takich warunkach rośnie zatrudnienie, spada bezrobocie, coraz trudniej o wykwalifikowanych i chętnych do pracy (których część wyjechała za granicę), a więc trzeba im płacić coraz więcej. Od czasu wejścia do Unii Europejskiej polska gospodarka nie tylko coraz szybciej się rozpędza, ale zyskała o wiele wyższą wiarygodność, co podnosi zaufanie do polskiego pieniądza, a w rezultacie jego wartość przeliczeniową.

Czy ktoś jeszcze pamięta, że w PRL przeciętne...

5896

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]