Reklama

Za co idziemy do nieba?

Za co idziemy do nieba?

25.01.2008
Czyta się kilka minut
Odpowiedź na to pytanie czerpaliśmy od dzieciństwa z tzw. sześciu prawd wiary, których uczyliśmy się w ramach przyswajania katechizmu. Prawda o tym, że "Pan Bóg za dobro wynagradza, a za zło karze była prosta i nie pozostawiała złudzeń. Dobrzy idą do nieba, źli do piekła. Kryterium negatywne określające, kto pójdzie do piekła, było jasne: ten, kto umiera w stanie grzechu ciężkiego, zwanego też śmiertelnym. Czyżby cała reszta szła prosto do nieba? Wtedy nagle pojawiało się pojęcie dobrych uczynków, którymi trzeba było na niebo zasłużyć. Mało kto pamiętał, że jest jeszcze owa łaska, która "jest do zbawienia koniecznie potrzebna.
E

Eschatologia katolicka nie należy do najłatwiejszych i w jej wyjaśnianiu bardzo łatwo o uproszczenia. Kolejną próbę wyjaśnienia "rzeczy ostatecznych" podjął ostatnio Benedykt XVI w encyklice "Spe salvi". "Nie możemy (...) - używając klasycznej terminologii - »zasłużyć« sobie na niebo przez nasze dzieła" - pisze Papież. Innymi słowy, nasze dobre uczynki same w sobie nie mają mocy zasługującej i to nie dzięki nim - jak to się zwykło mówić - "idziemy do nieba". Niebo - czytamy dalej - "jest zawsze czymś więcej, niż to, na co zasługujemy, tak jak to, że jesteśmy kochani, nigdy nie jest czymś, na co »zasłużyliśmy«, ale zawsze darem". Niezasłużony dar, jakim jest niebo, Papież nie waha się nazwać "wartością dodatkową", akcentując przez to, że nagroda nieba nie jest wypadkową naszych dobrych działań.

Nasze życie nie jest jednak dla naszej wiecznej przyszłości bez...

1773

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]