Reklama

"...z drzazgi smolnéj..."

06.02.2005
Czyta się kilka minut
Wracam do domu, a tu - koperta zatknięta w drzwi, zaadresowana znajomym pismem. Niegdysiejszy kolporter drugiego obiegu i redaktor podziemnych czasopism, teraz - Ważny Pan koło pięćdziesiątki, przygotował dawnym zwyczajem zestaw kserokopii. Ostatnio widzieliśmy się w pamiętną sobotę 27 listopada 2004 - z pomarańczową wstążeczką w klapie wpadł na pogawędkę, ale skończyło się wspólnym oglądaniem telewizji i wznoszeniem toastów za pomarańczowy Kijów. My umiemy tylko czytać książki i obalać dyktatury - zacytował zapatrzony w ekran.
S

Skopiowane teksty pochodzą z “Więzi" (numer z października 1996): Bogumiła Berdychowska i Ola Hnatiuk piszą o poezji i losie Wasyla Stusa. Jest też kserokopia numeru 117 (styczeń 1988) pisma członków i sympatyków NSZZ “Solidarność" w Poznaniu, “Obserwator Wielkopolski". Na ostatniej stroniczce - wiersze i krótka nota biograficzna:

“WASYL STUS - ur. 1938 w obwodzie winnickim na Ukrainie. Najwybitniejszy poeta ukraiński II poł. naszego wieku. Ukończył Instytut Pedagogiczny. Zajmował się krytyką literacką i tłumaczeniem poezji. W 1964 rozpoczął pracę jako aspirant w Instytucie Literatury Akademii Nauk USSR, skąd w następnym roku został wyrzucony za udział w zebraniu protestacyjnym przeciwko aresztowaniu wybitnych przedstawicieli inteligencji ukraińskiej. Od 1966 prześladowany, nie może znaleźć stałej pracy. Kolejna fala aresztowań na Ukrainie w 1972 dosięga...

6783

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Tak, chcę
czytać więcej »

Masz już konto? Zaloguj się

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]