Reklama

"...z drzazgi smolnéj..."

"...z drzazgi smolnéj..."

06.02.2005
Czyta się kilka minut
Wracam do domu, a tu - koperta zatknięta w drzwi, zaadresowana znajomym pismem. Niegdysiejszy kolporter drugiego obiegu i redaktor podziemnych czasopism, teraz - Ważny Pan koło pięćdziesiątki, przygotował dawnym zwyczajem zestaw kserokopii. Ostatnio widzieliśmy się w pamiętną sobotę 27 listopada 2004 - z pomarańczową wstążeczką w klapie wpadł na pogawędkę, ale skończyło się wspólnym oglądaniem telewizji i wznoszeniem toastów za pomarańczowy Kijów. My umiemy tylko czytać książki i obalać dyktatury - zacytował zapatrzony w ekran.
S

Skopiowane teksty pochodzą z “Więzi" (numer z października 1996): Bogumiła Berdychowska i Ola Hnatiuk piszą o poezji i losie Wasyla Stusa. Jest też kserokopia numeru 117 (styczeń 1988) pisma członków i sympatyków NSZZ “Solidarność" w Poznaniu, “Obserwator Wielkopolski". Na ostatniej stroniczce - wiersze i krótka nota biograficzna:

“WASYL STUS - ur. 1938 w obwodzie winnickim na Ukrainie. Najwybitniejszy poeta ukraiński II poł. naszego wieku. Ukończył Instytut Pedagogiczny. Zajmował się krytyką literacką i tłumaczeniem poezji. W 1964 rozpoczął pracę jako aspirant w Instytucie Literatury Akademii Nauk USSR, skąd w następnym roku został wyrzucony za udział w zebraniu protestacyjnym przeciwko aresztowaniu wybitnych przedstawicieli inteligencji ukraińskiej. Od 1966 prześladowany, nie może znaleźć stałej pracy. Kolejna fala aresztowań na Ukrainie w 1972 dosięga...

6783

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]