Reklama

"...z drzazgi smolnéj..."

"...z drzazgi smolnéj..."

06.02.2005
Czyta się kilka minut
Wracam do domu, a tu - koperta zatknięta w drzwi, zaadresowana znajomym pismem. Niegdysiejszy kolporter drugiego obiegu i redaktor podziemnych czasopism, teraz - Ważny Pan koło pięćdziesiątki, przygotował dawnym zwyczajem zestaw kserokopii. Ostatnio widzieliśmy się w pamiętną sobotę 27 listopada 2004 - z pomarańczową wstążeczką w klapie wpadł na pogawędkę, ale skończyło się wspólnym oglądaniem telewizji i wznoszeniem toastów za pomarańczowy Kijów. My umiemy tylko czytać książki i obalać dyktatury - zacytował zapatrzony w ekran.
S

Skopiowane teksty pochodzą z “Więzi" (numer z października 1996): Bogumiła Berdychowska i Ola Hnatiuk piszą o poezji i losie Wasyla Stusa. Jest też kserokopia numeru 117 (styczeń 1988) pisma członków i sympatyków NSZZ “Solidarność" w Poznaniu, “Obserwator Wielkopolski". Na ostatniej stroniczce - wiersze i krótka nota biograficzna:

“WASYL STUS - ur. 1938 w obwodzie winnickim na Ukrainie. Najwybitniejszy poeta ukraiński II poł. naszego wieku. Ukończył Instytut Pedagogiczny. Zajmował się krytyką literacką i tłumaczeniem poezji. W 1964 rozpoczął pracę jako aspirant w Instytucie Literatury Akademii Nauk USSR, skąd w następnym roku został wyrzucony za udział w zebraniu protestacyjnym przeciwko aresztowaniu wybitnych przedstawicieli inteligencji ukraińskiej. Od 1966 prześladowany, nie może znaleźć stałej pracy. Kolejna fala aresztowań na Ukrainie w 1972 dosięga...

6783

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]