Reklama

Z Czechowem na plaży

Z Czechowem na plaży

12.09.2006
Czyta się kilka minut
Patrząc na ponury świat za oknem trudno mi w to uwierzyć, ale jeszcze parę dni temu siedziałem parę tysięcy kilometrów stąd na gorącym piasku i czytałem książki. Ach, te lektury plażowe! Słusznie zastanawiał się kiedyś Georges Perec, czy czyta się dlatego, że się siedzi na plaży, czy na plaży siedzi się po to, by czytać? Czy nic innego nie ma tam do roboty, czy też trzeba dopiero nasypać sobie piasku do oczu, żeby przeczytać jakąś książkę? Czytanie książek na plaży to spora umiejętność, a nawet sztuka. Jak nie potłuścić papieru olejkiem do opalania? Jak skupić się na zawiłych wywodach Hegla na plaży topless? Jak czytać "Ciemne świecidło" w czterdziestostopniowym upale i nie zostać gnostykiem?
C

Co kraj to obyczaj, powiadają. Ja, miłośnik plaż rozmaitych, powiedziałbym: każda plaża co innego wyraża. Oczywiście istnieje plażowe pospólstwo, które na całym świecie czyta to samo - to, co można dostać w przyplażowych kioskach, co reklamują akurat w kolorowych magazynach i co nosi opaskę z napisem "idealna lektura na plażę". Jaka jest jednak idealna lektura na plażę?

Przez dwa tygodnie defilował przed moim leżakiem niemłody już (ale i niestary) facet w majtkach i z książką w rękach. Brodził w wodzie, bezbłędnie omijał piękne kobiety i wrzeszczące dzieciaki i czytał półgłosem, jakby uczył się na pamięć. Co to za książka, głowiłem się przez dwa tygodnie. Z obwoluty i długiego tytułu (a nawet podtytułu) wynikało, że nie jest to powieść. Facet wyglądał zresztą, jakby się uczył na pamięć, a kto będzie na pamięć uczył się powieści? Byłem niemal pewny, że wkuwa...

7299

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]