Reklama

Wykwint nieco kiczowaty

Wykwint nieco kiczowaty

09.05.2004
Czyta się kilka minut
Opera barokowa jest dla dzisiejszego teatru dużym wyzwaniem. Potrzebuje go. Ale teatru otwartego, zmysłowego, dopowiadającego konteksty, poruszającego się własnym nurtem.
P

Premiera “Les Indes Galantes" odbyła się w 1735 roku, autorem libretta był Louis Fuzelier. To opero-balet, gatunek-hybryda, wywodzący się z ballet de cour. Składa się z kilku entrées, w których tańczy się i śpiewa o najczęściej błahych, choć przedziwnie skomplikowanych sprawach. Jak pisze historyk muzyki Manfred Bukofzer, autorzy lubowali się w fantastycznych i egzotycznych tematach, stwarzających pretekst do wprowadzenia fantazyjnych kostiumów i wyszukanej oprawy scenicznej. W XVII-wiecznym balecie “La Douairičre de Billebahaut" czterech indiańskich dudziarzy “wprowadza na scenę żywą lamę, zaprzężoną do chińskich gongów, instrumentu, którego w owym czasie żaden Indianin nie widział na oczy!".

W opero-balecie Rameau aż takich atrakcji nie ma, ale i tak jest on osobliwy i bardzo kolorowy. W prologu bogini młodości Hebe wzywa kochanków z Francji, Hiszpanii,...

5184

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]