Reklama

Wspólna pamięć?

Wspólna pamięć?

21.08.2005
Czyta się kilka minut
Rzecz zaczyna się w lipcu 1994 roku w katalońskiej Geronie. Narrator, niespełniony prozaik przeżywający kryzys twórczy, zdecydował się wrócić do zawodu dziennikarza i przeprowadza właśnie rozmowę z pisarzem Rafaelem Sanchezem Ferlosio, który przyjechał do miasta z cyklem wykładów.
W

W trakcie rozmowy Sánchez Ferlosio opowiada o dramatycznym epizodzie z życia swojego ojca, Rafaela Sancheza Mazasa, również pisarza, a przy tym w latach 30. współtwórcy faszystowskiej Falangi. Epizod zdarzył się niedaleko Gerony, pod Banyoles; Sánchez Mazas, aresztowany przez republikanów podczas wojny domowej, na krótko przed jej końcem został przewieziony do zmienionego w więzienie sanktuarium w Collell i tam przeżył własną egzekucję. Śmierci uniknął dwukrotnie: po raz pierwszy, gdy - draśnięty tylko przez kule - zdołał zbiec z miejsca kaźni; po raz drugi, gdy jeden ze ścigających go żołnierzy pozwolił mu uciec.

Pięć lat później, w 60. rocznicę zakończenia wojny domowej, narrator publikuje artykuł, w którym zestawia dwa niemal równoległe wydarzenia: śmierć poety Antonia Machado i jego matki w nadgranicznym francuskim Collioure, po ucieczce z zagrożonej...

5716

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]