Reklama

Wojtyła i Turbacz

Wojtyła i Turbacz

21.09.2003
Czyta się kilka minut
Pięćdziesiąt lat po Mszy odprawionej przez ks. Karola Wojtyłę pod Turbaczem, na gorczańskiej hali stanął pomnik upamiętniający to wydarzenie.
B

Był 17 września, 50 lat temu. Już od pewnego czasu młodzi pracownicy naukowi i studenci z Krakowa chodzili na górskie wycieczki z ks. Karolem Wojtyłą, czyli “Wujkiem". Tym razem dziesięcioro spośród nich, przywędrowawszy wieczorem z Babiej Góry do Klikuszowej, podjęło nocną wspinaczkę na Turbacz. Spali w szałasie na sianie. Rano, jak zawsze, Msza święta. Odprawiał ją “Wujek" różnie: w przypadkowych kaplicach i kościołach, czasem w izbach, gdzie nocowali, ale tu był tylko szałas. Za ołtarz posłużyła deska we drzwiach podparta kopką siana - i pierwszy raz, na tyle lat przed soborem, liturgia twarzą do zgromadzonych, choć jeszcze łacińska. Przechodzący górale przyłączyli się do modlitwy.

Niemal dokładnie w pięćdziesięciolecie tamtej Mszy, 13 września br., na tym samym miejscu świętowano jubileusz pontyfikatu “Wujka". Szałasu już nie ma, ale powstał pomnik:...

2067

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]