Reklama

Wojna w wojnie

Wojna w wojnie

05.08.2013
Czyta się kilka minut
To już nie jest tylko zmaganie się powstańców z reżimem, trwające trzeci rok. To chaotyczna wojna mnożących się podziałów i zmieniających się sojuszy. Im dłużej trwa, tym mniej o niej wiadomo.
J

Jezuita Paolo Dall’Oglio – Włoch, którego ojczyzną z wyboru jest Syria – zaginął w minionym tygodniu. Prawdopodobnie został porwany. Akurat on: człowiek, który w Syrii mieszkał od ponad 30 lat, zacieśniając więzi między chrześcijanami a muzułmanami.
Ojciec Paolo – jego historię opisaliśmy w „Tygodniku” przed rokiem (nr 34/2012) – był postacią znaną wśród Syryjczyków: do Dajr Mar Musa, klasztoru z VI wieku, 80 km od Damaszku, który odrestaurował, przyjeżdżali chrześcijanie i muzułmanie z całego kraju. Zwłaszcza młodzi; drugiego takiego miejsca w Syrii nie było. Gdy wiosną 2011 r. zaczęły się demonstracje przeciw dyktatorowi Baszarowi al-Asadowi, Dall’Oglio opowiedział się po stronie pokojowych – podkreślał: pokojowych – demonstrantów. Potem, gdy rewolucja zamieniła się w zbrojne powstanie, wzywał, aby konflikt nie stał się wojną religijno-etniczną. „Jestem mnichem i zawsze będę...

8170

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]