Reklama

Wojna oleju z oliwą

Wojna oleju z oliwą

05.03.2008
Czyta się kilka minut
Ilość oliwnych apelacji, tworzonych na wzór winnych i serowych, pokazuje, że to Włosi najzacieklej postawili na jakość. Te same drzewa posadzone w innym miejscu dadzą zupełnie odmienny produkt; oliwki zerwane nie w porę nadają się do wyrzucenia.
B

Byłoby ciekawie napisać o wojnie masła z oliwą. To by się mogło zaczynać jakieś szesnaście, może siedemnaście lat temu, w Krakowie, w dzielnicy klasy średniej, pełnej pudełkowatych domów, na wyrost zwanych willami. Było lato, sobota, facet w sąsiedztwie kosił trawę. Siedzieliśmy w cieniu, pod drzewem, obżerając się krewetkami u znajomych Francuzów. Gospodyni roznosiła bagietkę. Ktoś poprosił o masło.

Wtedy gospodarz popatrzył znad grilla i syknął tylko: "Nienawidzę masła. Rzygać mi się chce na sam widok". Więc już nawet dodawać chyba nie trzeba: to był człowiek z południa Francji, z ciężkim akcentem nie do podrobienia. Powinien zmilczeć - ale w tej sprawie nie potrafił.

Mógłbym o tej wojnie napisać, ale nie napiszę. Bo tak naprawdę żadnej wojny tu nie ma, przyroda wszystko urządziła po swojemu: oliwka u nas prawie nie występuje, bo za zimno...

9030

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]