Reklama

Wobec Lutra i Darwina

Wobec Lutra i Darwina

06.02.2005
Czyta się kilka minut
Radość i nadzieja, smutek i trwoga ludzi współczesnych nie znalazły w postanowieniach żadnego soboru tak żywego rezonansu, jak w tekstach II soboru watykańskiego, który tymi słowy rozpoczął Konstytucję o Kościele w świecie współczesnym. Jakże inna współczesność towarzyszyła obradom poprzednich trzech soborów, ale i jakże inna niż ta, której doświadczamy, była wtedy samoświadomość Kościoła, utrwalona w uchwałach tych zgromadzeń.
P

Poznanie tej tematyki ułatwia kolejny, czwarty już tom “Dokumentów soborów powszechnych", wydany jak zwykle w łacińsko-polskiej wersji przez krakowski WAM, a zawierający akta soborów: laterańskiego V (1512-17), trydenckiego (1545-63) i watykańskiego I (1869-70). Postanowienia tego drugiego zajęły ponad cztery razy więcej miejsca niż pierwszego i aż trzynaście razy więcej niż trzeciego. Ale nie objętość trydenckich dekretów zadecydowała o ich historycznym znaczeniu. Doprecyzowana w czasie reformacyjnego zamętu doktryna i kanony podjętej reformy, realizowanej bardziej czy mniej systematycznie przez trzysta, a nawet czterysta lat (dopiero Vaticanum II, nie I, wprowadza do Kościoła nowego ducha), nadały katolicyzmowi czytelne do dziś kształty.

Laterański piąty: alibi

Reforma V soboru laterańskiego nie została zrealizowana....

12263

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]